Kayıtdışı istihdamın önlenmesi yönünden sosyal güvenlik reformu
Informal employment from the poi̇nt of preventi̇on of soci̇al securi̇ty reform
- Tez No: 363114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZETKayıt Dışı İstihdamın Önlenmesi Yönünden Sosyal Güvenlik ReformuSosyal güvenlik çağdaş toplumların vazgeçilmez bir unsurudur. Sosyal güvenlik toplumu oluşturan bireylerin karşılaşabilecekleri sosyo-ekonomik risklere karşı çalışıp kazanç sağlayabildikleri dönemde prim ödeyerek kendilerini önceden güvence altına almalarına dayanan bir sistemdir. Toplumsal barışın sağlanmasında ve yoksulluğun önlenmesinde sosyal güvenliğin önemli bir rolü bulunmaktadır. Toplumda düşük gelir düzeyindeki ve işsiz fertler daha çabuk suç işlemeye yönelebilmektedir. Gelir kaybı ve işsizlik gibi riskler karşısında ise sosyal güvenliğin koruyucu rolü ön plana çıkmaktadır.Bu rolün sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi ancak sosyal güvenliğin toplumu oluşturan tüm kesimlere yaygınlaştırılabilmesiyle mümkün olabilecektir. Bazı kesimlerin bu güvenceden yoksun kalması toplumsal huzuru ve barışı da olumsuz yönde etkileyecektir. Sosyal güvenliğin yaygınlaştırılması ve kayıt dışı istihdam sorunun çözümü konusu da bu nedenle oldukça önemlidir.Yeni sosyal güvenlik reformunda Türkiyede'ki kayıt dışı istihdam sorununun çözümü hususunda bazı tedbirler alınmıştır. Kamu kurum ve kuruluşları ve bankalar tarafından kayıt dışı çalışanlar konusunda bilgi verilmesinin sağlanması, kayıt dışı çalıştırılanlar için ihbar hattının oluşturulması bu tedbirlerden bazılarıdır. Reformun yürürlüğü girmesinden sonra geçen kısa süreçte alınan bu ve benzeri tedbirler sorunun çözümüne belirli bir ivme kazandırmıştır. Ancak kayıt dışı istihdam sorununun toplumun tüm kesimlerinin ortaya koyacağı topyekûn bir iradeyle çözülebileceği de bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTInformal Employment From The Point Of Prevention Of Social Security ReformSocial Security is an indispensable element of contemporary societies. Social security is a system on which is based the fact that individuals forming the society should quarantee themselves beforehand by paying premiums during the periods which they can work and gain profits against the socio-economic risks that they will be able to come across. Social security has an important role in preventing of social peace and poverty. The individuals whose income levels are low and who are unemployed may tend to commit crime sooner in society. In the face of the risks such as loss of income and unemployment, the protective role of social security comes to the forefront.The fact that this role should be fulfilled soundly will only be able to make it possible by being generalized the social security to all fractions forming the society. The fact that some fractions deprive of this assurance will affect social easiness, comfort and peace negatively. Generalization of social security and the solution matter of the unregistered employment problem is quite important on that occount.Some precautions have been taken about the solution of the unregistered employment problem in the new social security reform in our country. Obtaining information about those who work informally by state institutions and organizations and banks and forming crime report line for those who are made to work informally are some precautions that are taken. Such and similar precautions have given acceleration about the solution of the issue within the short process after the reform has come into force. However, the problem of unregistered employment is a fact to be solved by all the fractions of society by putting forth the effort totally.