İddia ve müdafaanın değiştirilmesi ve genişletilmesi yasağı
The restriction of extention and modification of claim and defence
  1. Tez No: 363136
  2. Yazar: FATMA NUR TEKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu iddia ve müdafaanın genişletilmesi ve değiştirilmesi yasağını, hem yazılı yargılama usulünde hem de basit yargılama usulünde ayrı ayrı düzenlemiştir. İddia ve müdafaanın genişletilmesi ve değiştirilmesi yasağına ilişkin 6100 sayılı HMK'da yer alan düzenlemeler, yargılamanın aşamalarına göre tanzim edilmiştir. Dilekçeler aşamasında, taraflar serbestçe; öninceleme aşamasında ise ancak karşı tarafın açık muvafakati ile iddia ve müdafaa sebeplerini genişletebilir ve değiştirebilirler. Öninceleme aşamasında, taraflar öninceleme duruşmasına usulüne uygun olarak davet edilmesine rağmen; öninceleme duruşmasına, mazeret bildirmeden gelmezse, gelen taraf karşı tarafın açık muvafakatine ihtiyaç olmadan iddia ve müdafaa sebeplerini genişletebilir ve değiştirebilir. Tahkikat aşamasında, tarafların iddia ve müdafaa sebeplerini genişletmesi ve değiştirmesi yasak olmasına rağmen; davanın tarafları ıslah yoluna başvurarak ya da karşı tarafın açık muvafakatini alarak iddia ve müdafaa sebeplerin genişletebilir ve değiştirebilir. Davacı, davadan feragat ederek ya da dava konusunu devrederek iddiasını değiştirebilir. Davalı ise davayı kabul ederek, dava konusunu devrederek müdafaa sebeplerini genişletebilir ve değiştirebilir.
Özet (Çeviri)
The law number 6100 of Civil Procedure Code (CPC) regulates the restriction of extention and modification of claim and defence in both written proceeding and simplified procedure. The regulations partaking in the law number 6100 of Civil Procedure Code are issued having regard to phases of the proceeding. Extention and modification of claim and defence is allowed only in the petitions process or if the counter party explicitly assented in the pre-investion stage. At the pre-investigation phase, if one party does not appear in the pre-investigation hearing without issuing any excuse although the parties duly summoned to the pre-investigation hearing, the party who is present at the hearing may extend and modify her claim and defence. At the investigation phase, although parties may not extend or modify their claims and defences, there are two exceptions: i) parties of the trial may submit an amendment or, ii) if the counter party explicitly assents the other party to extend or modify her claim and defence. The plaintiff may change her claim by desisting, withdrawing her case or conveying subject of her case. The defendant may change her defence by accepting the case or conveying the subject of her case.