Fosforlu fantezi iplikler ile farklı dokuma örnekleri deneyerek Armürlü ve Jakarlı makinede kumaş üretimi
Fancy yarn fabric samples of different phosphorus wi̇th Dobby and Jacquard tryi̇ng fabric production machine
  1. Tez No: 363239
  2. Yazar: NURİYE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN ŞEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yapılan tez araştırmasında; Fosforlu Fantezi İplikler İle Farklı Dokuma Örnekleri Deneyerek Armürlü Ve Jakarlı Tezgâhta Kumaş Üretimi hakkında kapsamlı incelemeler yapıldı. Yapılan araştırmada kristal ve kristaldeki atomlar ile düzeni, fosfor, fosforun nasıl ve ne zaman üretimi gerçekleştiği incelendi. Ayrıca kumaş oluşumundaki genel bilgiler; elyaf, iplik ve ipliğin özellikleri ayrıntılı araştırılarak görsel verilerle eklendi. Fosforlu ipin üretimi, desen; sekiz köşeli yıldız ve Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin sanatı ve süsleme özellikleri de tezin gelişimi açısından incelenerek görsellerle desteklendi. Armürlü tezgâh, Dar dokuma makinesi ve Jakarlı dokuma makinesi incelendi ve sekiz köşeli yıldız ve semazen'in dış formundan etkilenerek yeniden tasarlanan desenlerden abajur, şapka, ceket ve gelinlik çalışmalar uygulanarak görsel verilerle desteklendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis research; Fancy Yarns Weaving Samples experimenting with different phosphorus Dobby and Jacquard Fabric Production at the counter about the extensive investigations were carried out. In a study conducted by the atoms in the crystal and crystal layout, phosphorus, phosphorus was investigated how and when production takes place. In addition, general information on fabric formation; fiber, yarn and yarn properties was added with additional visual data by searching. Phosphorus production string pattern; eight-pointed star and the Mevlana Jalaluddin Rumi's art and decorative features in terms of the development of the thesis is supported by examining the image. Dobby looms, narrow weaving machine and jacquard weaving machine and semazen examined and eight-pointed star pattern redesigned the influence of the external form of the lampshades, hats, jackets and bridal work is supported by the application of visual data.