Yetişkinlerde bağlanma stilleri ve öfke tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between attachment styles and anger styles in adult sample
- Tez No: 363258
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA BANU SAYINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Öfke ve bağlanma ile ilgili yapılan çalışmaların genel olarak belirli yaş ve/ya meslek grubunda yürütüldüğü görülmektedir. Yapılan bu çalışma belirli yaş ve meslek grubu gözetmeksizin normal popülasyondan seçilen bireylerin bağlanma stilleri ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesini içermektedir. Bu araştırma Sakarya ilinde yaşayan 213 erkek, 294 kadından oluşan toplamda 507 kişiyle yürütülmüştür. Örneklemi yaşları 18 ile 65 arasında değişen, kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Değerlendirmede iki ölçekten yararlanılmıştır. Bağlanma stillerini tespit etmek için“İlişki Ölçekleri Anketi”ile öfke ve öfke ifade tarzlarını tespit etmek için“Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarzı Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca demografik bilgilere ulaşmak amacıyla“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre bağlanma stilleri ile sürekli öfke ve öfke ifade arasında ilişki gözlenmiştir. Buna göre kayıtsız, korkulu ve saplantılı bağlanma stilleri ile sürekli öfke, öfkenin dışa yöneltilmesi ve öfkenin içe yöneltilmesi arasında pozitif yönde ilişki gözlenmiştir. Güvenli bağlanma stili ile öfkenin dışa yöneltilmesi arasında negatif yönde, güvenli bağlanma stili ile öfkenin kontrol edilmesi arasında ise pozitif yönde ilişki bulunmuştur. Ayrıca medeni duruma, en uzun süre yaşanılan yere, arkadaşlık ilişkilerinin kalitesine, kendi davranış biçimine ve bağlanma sorunu bildirme durumuna göre bağlanma stilleri anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It's seen that researches about anger and attachment are generally carried on a study specific age or occupational group. This study involves an analyze of relationship between attachment styles and states-trait anger expressions of people who are chosen in a normal population without discrimination of a specific age or occupational groups. This study has carried out in city Sakarya where 213 male and 294 female live and consist of total 507 people. Sampling is constituted by adults whose ages are from 18 to 65 by convenience sampling. The evaluation benefits from two scales. To determine the attachments styles“Relationships Scale Questionnaire”is used and to determine styles of expression of anger and anger,“State-Trait Anger Expression”is used. Additionaly, to reach the democgraphic information,“Demographic Information Form”is used. According to this study, there is a positive relationship among constant anger, extrinsic anger and intrinsic anger with secure, dismissing, preoccupied and fearful attcahment styles. Negative relationship has been found between secure attachment style and extraverted anger and there is a positive relationship between secure attachment and controlled anger. Moreover, attachment styles differ from marital status, the place where individual live most of the time, quality of friendship, own behaviour pattern and problem of attachment declaration manners.