Yetişkinlerin bağlanma stillerine göre bireylerin öfkeyi ifade etme tarzları, kendilik algısı ve sosyal problem çözme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between individuals anger expression styles, self- perception, social problem solving skills according to the adult attachment styles
  1. Tez No: 438558
  2. Yazar: NİLAY EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı; yetişkinlikteki bağlanma stillerinin bireylerin öfkeyi ifade etme tarzları, kendilik algısı ve sosyal problem çözme becerilerini ne derece etkilediğini saptamaktır. Araştırmanın evren ini Bursa ili örneklemini ise Osmangazi ilçesinde yaşayan rastgele seçilmiş yaşları 18-40 arasında değişen 114 kadın 86 erkek oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla; İlişki ölçekleri anketi, sürekli öfke-öfkeyi ifade etme tarzı ölçeği, sosyal karşılaştırma ölçeği, kişisel bilgi formu ve problem çözme envanteri kullanılmıştır. Anket ve ölçeklerden alınan toplam puanların frekans ve yüzdeleri hesaplanarak yetişkinlerin bağlanma stilleri, öfkeyi ifade etme tarzları, kendilik algıları ve sosyal problem çözme becerileri belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda bireylerin cinsiyetlerine göre erkeklerin kadınlara oranla güvenli bağlanma düzeylerinin daha yüksek olduğu ve erkeklerin kadınlara oranla sürekli öfke düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Kadınların erkeklere oranla öfke kontrolü düzeylerinin daha yüksek olduğu bulgulanmıştır. Yaş değişkenine göre; bireylerin yaşı arttıkça öfke kontrolü düzeylerinin de artmakta olduğu görülmüştür. Eğitim durumu değişkenine göre; lise mezunu ve altı olan bireylerin diğer bireylere oranla sürekli öfke düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bireylerin gelir düzeyi değişkenine bakıldığında geliri 3001 TL ve üzeri olan bireylerin diğer bireylere oranla güvenli bağlanma düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bireylerin kaç kardeş ve kaçıncı çocuk olduklarına göre bağlanma stilleri gruplarının sürekli öfke-öfke tarzı alt ölçekleri, kendilik algısı ve problem çözme envanterine göre aralarında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bağlanma stilleri ile problem çözme envanteri karşılaştırıldığında, güvenli bağlanmaya sahip olan bireylerin diğer bireylere oranla problem çözme beceri düzeylerinin ve güvenli bağlanmaya sahip olan bireylerin diğer bireylere oranla kendilik algısı düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bireylerin kendilik algıları düzeyi arttıkça problem çözme becerileri düzeylerinin de artmakta olduğu görülmüştür. Korkulu bağlanmaya sahip olan bireylerin sosyal karşılaştırma ölçeğinden aldığı puanlar ile sürekli öfke ölçeğinden aldığı puanlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur ve buna bağlı olarak, bireylerin kendilik algıları düzeyi arttıkça sürekli öfke düzeylerinde düşme olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; to determine attachment styles in adulthood how affects individuals anger expression styles, self-perception and social problem solving skills. The research population consist of people in Bursa and sampling consist of people who were randomly selected 114 women, 86 men living in Osmangazi district, age raging between 18-40.In order to collect date in the study ; Relationships scale surveys, constant anger-anger expression style scale, the scale of social comparison and problem solving inventory is used. Frequencies and percentages of the total scores from surveys and scale calculated and adult attachment styles, styles of expressing anger, self-perception and social problem-solving skills are identified. The data obtained in the study were analyzed using SPSS 21.0 softwere. Analysis results ; according to the gender of individuals women than men were found to have higher levels of secure attachment. Men than women were found to have higher levels of trait anger. Women's level of anger than men were found to be higher. According to the age variable; age of individuals was also found to increase the level of anger is growing. According to the variable level of education; high school graduates and less individuals who were found to have higher levels of trait anger compared to other individuals.When individuals in the income level variable; individuals who over £ 3001 secure attachment level was found to be higher than other individuals..Constant anger-anger subscale attachment styles of the groups based on the count of how many siblings and children of individuals, there was no significant difference between self-perception and according to problem solving scale .When comparing attachment styles and problem solving scale, individuals who have been shown to be safe to connect to higher-level problem solving skills compared to others. Individuals who have a secure connection has been found to have higher levels of self-perception than other individuals.The level of self-perception of individuals increases the level of individual problem-solving skills, attention was also on the rise. Individuals who has apprehensive attachments' the scale scores obtained from self-perception and the scale scores obtained from trait anger a significant relationship was found.Consequently,a the level of self-perception of the individual is determined to be a decrease in levels of trait anger.