Mehmet Bitmez'in taksimleri üzerine bir araştırma
A research on improvisations of Mehmet Bitmez
- Tez No: 363269
- Danışmanlar: PROF. MUTLU TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, Türk Müziği'nin en önemli formlarından biri olan taksim formunun tanımı, Türk Müziği tarihi içerisindeki gelişimi ve günümüze gelişi incelenmiş, taksim formunun türleri tanımlanmıştır. Mehmet Bitmez'in hayatı ve sanat yaşamı incelenerek, sanatçının hayatı boyunca bestelemiş olduğu eserlerin listesi verilmiştir. Mehmet Bitmez'e ait üç ayrı makamda taksim incelenmiştir. Bunlar sırasıyla; Rast, Hicaz ve Hüseyni makamlarında taksimlerdir. Taksimler; form özellikleri bakımından incelenmiştir, form özelliklerinin incelenmesi; biçim, yapı ve üslup bakımından incelemeleri de içermektedir. Daha sonra melodik yapının ayrı bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Ritim ve icra özellikleri açısından da değerlendirilen taksimler sonucunda, sanatçının özelliklerini ortaya çıkaran hususlardan da bahsedilmiştir. Mehmet Bitmez'i tanıyan usta müzisyenlerin de görüşlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study is defined The Taksim Form( Division form) which is one of the most important forms of Turkish Music,the definition of development within the history of Turkish music and examinedadvent of today, have been identifiedthe type of division forms. İn addition examined Mehmet's Bitmezlife and art of living,were given a list of workswhich was made during the artist's life. There was examined in three separate authorities of Mehmet Bitmez. These are; Rast, Hijaz and Hiseyn authorities are in the division. Divisions forms are assessed for properties,of form features examination includes in terms of structure and style views of us. Later, a separate evaluation was made of the melodic structure. Rhythm and performance characteristics evaluated in ratings as a result of the division,revealing the artist's outstanding ability of the issues that have been mentioned. The opinions of the musicians have been taken, who knows Mehmet Bitmez.