Competition between originators and generic producers in the European Union pharmaceutical sector
Avrupa Birliği beşeri ilaç sektöründe orijinal ilaç üreticileri ve jenerik (Eşdeğer) ilaç üreticileri arasındaki rekabet
- Tez No: 363346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM ÖZER, PROF. DR. WOLFGANG VOEGELI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Orijinal ilaç üreticileri ve jenerik ilaç üreticileri arasındaki rekabet koşullarının son dönemde Avrupa Birliği beşeri ilaç sektörünün en önemli hususlarından biri haline gelmesi bu çalışmanın konusunu belirlemede etkili olmuştur. Tez çalışması genel hatlarıyla, inovasyona dayalı ve yoğun bir şekilde regüle edilmiş olan beşeri ilaç sektörü bakımından rekabet hukuku ve fikri mülkiyet hukukunun kesişim noktasını konu edinmektedir. Beşeri ilaç sektörü özel olarak regüle edilmiş olmanın yanında, patent sisteminden kaynaklanan etkileri de barındırmaktadır. Beşeri ilaç sektörünün sahip olduğu özellikli durum nedeniyle, tez çalışmasında esas olarak odaklanılan soruların daha iyi anlaşılması bakımından rekabet hukuku ve fikri mülkiyet hukuku ilişkisi hakkındaki tartışmalar ile Avrupa Birliği beşeri ilaç sektörünün yapısı ve sektöre ilişkin mevzuata yönelik temel bilgiler üzerinde durmanın yararlı olacağı düşünülmüştür. Tez çalışmasında asıl olarak üzerinde durulan husus, orijinal ilaç üreticileri ve jenerik ilaç üreticileri düzleminde Avrupa Birliği rekabet hukukunda yaşanan önemli gelişmelerdir. Bu kapsamda ilk olarak ele alınan gelişme, Avrupa Birliği Komisyonu'nun“koruyucu patent stratejieri”ni ABİTDA madde 102 çerçevesinde potansiyel bir anti-rekabetçi kötüye kullanma olarak değerlendirdiği 2009 tarihli Beşeri İlaç Sektör Araştırması Raporu'dur. Başta patent başvuruları olmak üzere bu tür stratejiler, jenerik ürünlerin pazara girişine engel olabilmektedir. Buna rağmen, Avrupa Komisyonu'nun anılan Raporu'nda bu tür eylem ve davranışlara ilişkin detaylı bir hukuki değerlendirme yapılmadığı görülmektedir. Sektör Araştırma Raporu'nun hukuki etkilerini açıklığa kavuşturmak amacıyla, Avrupa Birliği rekabet hukuku altında patent başvurularının anti-rekabetçi karakterini ortaya koyan ve bu nedenle çok önemli bir emsal niteliği taşıyan AstraZeneca kararı (Avrupa Birliği Komisyonu Kararı, Avrupa Birliği İlk Derece Mahkemesi Kararı, Avrupa Birliği Adalet Divanı Kararı) incelenmiştir. Nirengi noktası olarak anılabilecek bu karar Avrupa Birliği'nde uygulanagelen yaklaşıma ışık tutmaktadır. Bu anlamda AstraZeneca kararı, rekabet hukukunun beşeri ilaç endüstrisine ne derece katı yaklaştığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main ground which urged me to decide the topic of this study is the fact that in recent years, the competition between originator companies and generic producers has brought to the top of the EU pharmaceutical sector's agenda. This issue is at the interaction point of competition law and intellectual property law in a highly regulated research based industry. The pharmaceutical sector is not only specifically regulated, but also influenced by the special characteristics of the patent system. Therefore, the useful debates concerning the interface between competition law and intellectual property law and background information on the structure and regulatory issues relating to the EU pharmaceutical sector are given in order to facilitate readers to easily comprehend the core questions. This thesis study addresses the major developments in the EU which are the reasons why such level of competition attracts high attention. The first one is the Pharmaceutical Sector Inquiry Report of 2009 in which the European Commission identified“defensive patent strategies”as a potential anti-competitive abuse in the sense of Article 102 TFEU. Such strategies include particularly patent filings that may delay the market entry of generic drugs. Yet, the Report refrains from a thorough legal analysis of such behavior. With the objective of clarifying the legal implications of the Sector Inquiry Report, the study analyses the AstraZeneca case (including the Commission's decision, the judgment of the General Court, the judgment of CJEU) as a precedent for assessing the anti-competitive character of patent filings under EU competition law. This benchmark case sheds light on the applicable approach within the EU. In this regard, it is revealed that competition law takes a very strict view on the pharmaceutical industry.