Senegal örneğinden hareketle Türkiye - Afrika siyasi ve ekonomik analizi
Economical and political analyses of Turkey-Africa relations: Senegal example
  1. Tez No: 363355
  2. Yazar: FATOU DİA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN İZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezin amacı, Senegal örneğinden hareketle Türkiye-Afrika ile ilişkilerinin siyasi ve ekonomik analizi getirmektir. 1998'den itibaren, Türkiye ve Afrika Ülkeleri yeni bir dönem ilişkilerine girmişlerdir. Dolaysıyla, Afrika-Türkiye ile ilişkilerinin geleceği konusunda öngörüler getirmek gerekmektedir. Türkiye-Afrika ile ilişkilerinin pekişmesi bakımdan hangi araçlar kullanılması gerektiği araştırılmıştır. Ancak, Türkiye'nin dış politikasının gelişimi çerçevesinde, Ankara Hükümeti birçok Afrika Ülkesiyle ekonomik ve siyasi ortaklıklar kurmuştur. Türkiye aynı zamanda Afrika'da ekonomik ve siyasi alanda rol almaktadır, Türkiye'nin Afrika'ya yönelik dış politikası Almanya, İngiltere ve Fransa gibi tarihi strateji güçlerinkinden farklı bir strateji yaklaşımına dayalıdır. Bu çalışmada öncelikle Türkiye'de ve Senegal'de güncel dış politika durumu incelenecektir ve sonraki bölümlerde Türkiye ve Afrika arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin durumunu incelenecektir. En son bölüm, Türkiye ile Afrika arasındaki ikili ilişkilerde inceleme modeli olarak Senegal devleti ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the economical and political relations of Turkey and Senegal. Turkey and African countries relations has new period since 1998, that is why there are new predictions of these relations for the future. To enrich the relations between Turkey and African countries different resources have been used. In order to improve international politics, Ankara has new economical and political partnerships with African countries. Turkey has an active role on African countries economical and political issues. Turkey's African international politics depend on Germany, England and France's historical strategy. In this research update international politics of Turkey and Senegal is investigated. Secondly the economical and political relations of Turkey and Senegal are investigated. At the end the Senegal country is studies as a model of relations between Turkey and African countries.