Housing issue : Research on social identity in senegal
Konut sorunu: Senegal'de sosyal kimlik üzerine araştırma
- Tez No: 862829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELİNDA TORUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Senegal'deki konut krizi, toplumun en savunmasız kesimlerini orantısız bir şekilde etkileyen çok yönlü bir sorun teşkil ediyor. Bu yüksek lisans tezi Senegal'deki konut sorunlarını sosyal kimlik merceğinden incelemektedir. Konut inşaatı ile sosyal kimlik krizi arasındaki etkileşimi araştıran bu araştırma, konutlardaki eksikliklerden kaynaklanan psikososyal etkilerin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada kullanılan metodoloji, Senegalli nüfusun temsili bir örneğinden veri toplamak için yapılan görüşmeler ile literatür taramasını birleştirir. Bulgular, konutlarla ilgili çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalan bireylerin çeşitli deneyimlerini anlamaya, algıları şekillendiren karmaşık dinamikleri ve bunların sosyal kimlik oluşumuna entegrasyonunu araştırmayı amaçlamaktadır. Veri analizi, barınma istikrarı, psikososyal refah ve bireysel ve kolektif kimliklerin gelişimi arasındaki ilişkileri aydınlatarak önemli eğilimleri ortaya koyuyor. Bu araştırmadan elde edilen bilgiler, Senegal'deki konut sorunlarının sosyal boyutlarının anlaşılmasına önemli ölçüde katkıda bulunmakta ve böylece bu bağlamda konut koşullarını iyileştirmeyi ve sosyal kimliği güçlendirmeyi amaçlayan kamu politikaları ve kalkınma girişimlerinin oluşturulması için paha biçilmez perspektifler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The housing crisis in Senegal presents a multifaceted challenge disproportionately impacting the most vulnerable segments of society. This master's thesis examines housing issues in Senegal through the lens of social identity. By investigating the interplay between housing construction and the social identity crisis, this research seeks to provide a comprehensive understanding of the psychosocial implications stemming from inadequate housing. The methodology employed in this study combines the literature review and interviews to gather data from a representative sample of the Senegalese population. The findings highlight the diverse experiences of individuals confronting housing challenges, delving into the intricate dynamics shaping perceptions and their integration into social identity formation. Data analysis reveals significant trends, elucidating correlations among housing stability, psychosocial well-being, and the development of individual and collective identities. The insights gleaned from this research contribute substantially to grasping the social dimensions of housing issues in Senegal, thereby offering invaluable perspectives for the formulation of public policies and development initiatives aimed at enhancing housing conditions and fortifying social identity within this context.