Boşanmanın hukuki sonuçlarında arabuluculuk
The mediation of in the legal consequences of divorce
- Tez No: 363397
- Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL KOCAAĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Çalışmamızın konusu;“Boşanmanın Hukuki Sonuçlarında Arabuluculuk”tur. Bu bağlamda, öncelikle genel olarak alternatif çözüm yöntemine değinildikten sonra, alternatif çözüm yöntemi olarak arabuluculuk kavramı, hukuki niteliği ve tarihçesi üzerinde durulmuş, arabuluculuğun diğer alternatif çözüm yöntemleri ile kıyaslanması, arabuluculuğun genel ilkeleri, arabulucuğun tercih edilme sebepleri, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu kapsamında Arabuluculuğun uygulama alanı bulduğu hukuki uyuşmazlıkların kapsamı ve çalışmamızın amacını oluşturan boşanma davalarında arabuluculuğun uygulanabilirliğinin tespiti inceleme konusu yapılmıştır. İkinci bölümde boşanma kavramı, evliliği sona erdiren sebepler ve boşanmanın çocuklar ve eşler üzerindeki hukuki sonuçları kapsamlı bir şekilde incelenerek, hukuki sonuçların arabuluculuk kapsamında çözüme ulaştırılabilmesinin Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu sınırlamaları çerçevesinde değerlendirilerek açıklığa kavuşturulması amaçlanmıştır. Tüm bu değerlendirme, ülkemizde yeni uygulama alanı bulan arabuluculuğun, eşlerin boşanmaları halinde alternetif çözüm yollarından biri olan arabuluculuk ile medeni ve barışçıl yollarla uyuşmazlıklarını çözümlemelerinin sınırlarını çizmek ve kişişel ilişkilerin devamının özellikle önem arz ettiği boşanma davalarında uygulanabirliğini tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is“ The Mediation of in the Legal Consequences of Divorce”. In this context, after it is being mentioned of the alternative dispute resolution in general primarily, the concept of mediation as an alternative dispute resolution, was focused on the legal nature and history, compared with other methods of alternative dispute resolution in mediation, the general principles of mediations, reasons to prefer mediation, the mediation law in conflict of legal order, it was executed of the study subject in the scope of the legal disputes that it found the field of application of the mediator and was established applicability of the mediation in divorce suits which comprises of our study in the scope of mediation law in legal disputes. In the second section, the divorce concept, it is intended to clarify by researching extensively the reasons that ends of marriage and the legal results on the children and spouses, and by evaluating within the limitations of the mediation law in legal disputes for having it out in the frame of the mediator of the legal results. In this evaluation, it is to establish applicabilty in the divorce suits that have importance especially of the continuing of the personal relationships and to draw the boundaries of the settling disputes by means of civil and peaceful with the mediation that is one of the solutions in case of divorcing of the spouses and finds the field of application in the recent years in our country.