Siyaset ve sosyal medya ilişkisi (Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Melih Gökçek örneği)
The relationship of politics and social media (The sample of Metropolitan Municipality Mayor of Ankara (İbrahi̇m Meli̇h Gökçek)
  1. Tez No: 363416
  2. Yazar: İSMAİL AYŞAD GÜDEKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Çağımızın önemli kitle iletişim alanlarından biri olan internetin en dinamik kolunu temsil eden sosyal medya; ticaretten ekonomiye spordan politikaya kadar uzanan geniş bir yelpazede varlığını sürdürmekte ve özellikle siyasetle ilişkisinde kendini bir hayli etkin şekilde göstermektedir. Demokrasilerde siyaset daima birey ile etkileşimde kalmış, siyaset içerisinde yer alanlar kendilerini iktidara getirecek seçmen ile etkileşime girme yollarını aramıştır. Bu etkileşimlerin en yoğun yaşandığı dönemde genelde seçim süreçlerinde olmuş, siyasiler ve seçmenler en çok bu dönemlerde yakınlaşmıştır. Demokrasiler geliştikçe bireyler siyasiler tarafından belirlenen gündemi yakından takip etmiş ve bir parçası haline gelmiştir. Bu anlamda seçmen ile siyasiler arasında da bir köprü vazifesi gören Medya da bu anlamda siyaset sahnesinde önemli bir güç olarak kendini göstermiş, siyasilerin daima dirsek temasında olduğu bir mecra olmuştur. Teknolojik gelişmelere paralel, medya günümüzde farklı bir organik yapıya bürünmüş ve bu farklılaşmasını da Web 2.0 tabanlı sosyal ağlarla göstermiştir. Siyasiler de sık kullanıma sahip yaygınlaşmış bu ağlarda kendilerine yer edinerek bireylerle etkileşim için popüler olan bu mecralarda konumlarını almıştır. Bu konumu alan siyasilerin başında gelen, uzun yıllardır Türk siyaseti içerisinde yer alan ve dönemin Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Melih Gökçek gelmektedir. Yeni medyanın önemli araçlarından mikroblog servisi Twitter'ı sosyal medya alanında yapılan ulusal ve uluslararası araştırmalarda Türkiye'deki politikacılar arasında en yoğun ve aktif kullanan bir siyasi aktör olan Gökçek, Twitter ile ulaştığı 1.7 milyonluk takipçi sayısı ve 3 yıla aşkın kullanım ile 50 bine ulaşan tweet sayısıyla bu alanda araştırma yapanların dikkatini çekmiş ve bu araştırmanın da pratik uygulama bölümünde yerini almıştır. Bu çalışmanın teorik bölümlerinin oluşturulmasında dikkat edilen husus, örnek alınan kişinin siyasetçi olması, seçimle iş başına gelmesi, bulunduğu ülkede politikacılar arasında en aktif sosyal ağ kullanıcısı olması, söylemleriyle gündeme gelmesi ve gündem oluşturması ile bu mecrada oldukça iddialı olmasıdır. Siyaset ve sosyal medya ilişkisi çerçevesinde çalışma dört bölümde şekillendirilmiştir. Birinci bölümde; sosyal medya ve sosyal ağlar, ikinci bölümde; Türkiye'de cumhuriyet tarihi boyunca yapılmış siyasi seçimler ile medya-siyaset ilişkisi, üçüncü bölümde; gündem belirleme kuramı ve siyasal seçimlere etkisi irdelenmiştir. Son olarak dördüncü bölümde de çalışmanın analiz kısmı için örnek alınan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Melih Gökçek'in sosyal medya kullanımı ekseninde Twitter hesabının frekans ve kategorisel içerik çözümlemesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media, representing the most dynamic branch of internet, one of the major mass media space in our age, keeps its existence in a wide range from trade to economy, sports to politics and has a great role especially in relation with politics. Since politics always interacts with individuals in democracy, the ones taking part in politics have sought for ways to contact with voters who could put them into power. The periods when such contacts take place heavily have occurred during general elections; thus, politics and voters develop an intimacy in these times. As democracy develops, individuals have followed closely the agenda driven by politics and have taken part in it. In this context, media, standing as a bridge between voters and politics, have gained such a huge power in political stage that media has become a course in contact with politics. In parallel with developments in technology, media takes a different organic structure nowadays while this differentiation happens through Web 2.0 based social network. Getting involved in this frequently used network, politics have taken part in these courses which are popular to contact with individuals. It is İbrahim Melih Gökçek, present mayor in Ankara Metropolitan Municipality, existing as a major figure among Turkish politics for a long time. Gökçek, a politician using Twitter in the national and international studies on social media, a micro blog service which is one of the greatest representatives of new media, most frequently and actively out of Turkish politicians, has attracted the attention the ones studying in this field as having 1.7 million followers and 50 thousands tweets in almost 3 years, and is involved in practical application of the study. Criteria taken into account in composing theoretical parts of this thesis are that sample is a politician, working after being voted for, using social network most actively among politicians in his country, standing on the agenda as he may influence the agenda with his claims, assertive in this course. Within the perspective of relation between politics and social media, the study is categorized into four chapters. Social media and social network are studied in Chapter 1; political elections throughout Turkish Republic history along with relation between media and politics in Chapter 2; agenda setting notion and its impact on political voters in Chapter 3. Finally, frequency and categorical study of his Twitter account is carried out in Chapter 4 within social media use of İbrahim Melih Gökçek, mayor in Ankara Metropolitan Municipality, chosen for the analysis of the study.