Risk sermayesi yatırımları ile makro ekonomik değişkenler arasındaki ilişki
The relationship between venture capital investments and macro economic variables
- Tez No: 363421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmanın amacı bir ülkedeki risk sermayesi yatırımlarının seviyesini etkileyen makroekonomik faktörleri belirlemektir. Tezin ilk bölümünde risk sermayesi konusu özetlenmektedir. Daha sonraki bölümde literatür taraması yer almaktadır. Taramada risk sermayesi ile ilgili Türkiye üzerinde yapılan çalışmalara ağırlık verilmiş ve henüz Türkiye verisi kullanılarak uygulanmamış araştırma konuları belirlenmeye çalışılmıştır. Tarama sonuçları Türkiye ve gelişmekte olan ülke makroekonomik verileri kullanılarak risk sermayesi yatırım seviyesini belirlenmeye çalışan bir bilimsel çalışmanın finans literatürüne katkı sağlayacağını göstermiştir. Bu çerçevede, risk sermayesi yatırımlarının seviyesinin bağımlı değişken olarak kabul edildiği bir regresyon modeli ile bir ülkede risk sermayesi yatırımlarının gelişmişlik düzeyini belirleyen bir logit modeli geliştirilmiştir. 2000 ile 2012 yılları arası örneklem dönemi olarak kabul edilmiş ve gelişmiş ve gelişmekte olan 18 ülkenin makroekonomik verileri derlenmiştir. Çalışmanın sonuçları şu şekilde özetlenebilir: İlk modele göre Risk sermayesi yatırımlarının seviyesini belirleyen değişkenler GSYİH, piyasa kapitalizasyonu ve işlem hacmi değişkenleridir, diğer değişkenler anlamlı değildirler. İkinci modele göre ise ve risk sermayesi sektörünün gelişmişlik düzeyini belirleyen değişkenler GSYİH, GSYİH büyüme, enflasyon oranı, piyasa kapitalizasyonu ve işlem hacmi değişkenleridir. Sonuçlar risk sermayesi sektörünün istikrarlı ekonomik büyüme sağlayabilen, güçlü sermaye piyasaları olan ülkelerde risk sermayesi yatırımlarının daha gelişmiş olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the macroeconomic factors affecting the level of venture capital (VC) investments in a country. The first chapter summarizes the concept of venture capital financing. The second chapter reviews the literatüre on venture capital. In the review the studies on Turkey and studies which do not use Turkish data are identified. The results of the review show that an empirical study using the Turkish and emerging market macroeconomic data to investigate the factors affecting the level of VC investsments will make a contribution to the financial literature. To this end a regression model with the level of VC investments as the dependent variable and a logit model for classifying the level of development of VC investments are constructed. The sample period is between 2000 and 2012 and the data of 18 developed and emerging market countries' macroeconomic variables have been collected for the models. The results of the study can be summarized as follows: According to the first model the variables that affect the level of VC investments are GDP, market capitalization and trading volume. According to the second model GDP, the growth in GDP, inflation rate, market capitalization and trading volume are factors affecting the level of development in VC investments in a country. The results suggest that VC industry is more developed in countries that can maintain stable economic growth and has strong capital markets.