International protection of refugees: The practice of UNHCR
- Tez No: 36360
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLGÜN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, 1950'den bu yana uluslararası platformda yer alan Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği 'nin dünya mültecilerine sağlamakta olduğu korumanın incelenmesine yöneliktir. Mülteci terimine verilen tanımın anlaşilmasi için bu örgütün kurulmasına dek işlevlerini sürdürmüş ve bu terime değişik anlamlar vermiş olan diğer uluslararası örgütler ve hukuki kaynaklar incelendikten sonra Komiserliğin geliştirmiş olduğu uygulama ve bu çerçevede mülteci tanımını oluşturan kriterler tezin temelini oluşturmaktadir. Bu tanıma uyan mültecilere Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği ' nin sağlamis olduğu hukuki korumayı ve onlar için geliştirtiği somut çözümleri araştırmak tezin ana hedefidir. Buna paralel olarak tezin son bölümünde, değişen dünya konjüktürü göz önünde tutularak, Soğuk Şavas sonrası Yüksek Komiserliğin işlevliği tartışılmakta ve yeni dinamiklere uygun stratejiler önerilmektedir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to analyze UNHCR's practice pursued since 1950 for the protection of refugees. A review of previous organizations and legal instruments is given in order to find out the meaning of the term“ refugee ”until the establishment of UNHCR which is considered to be a successor to all these organizations. The procedure and criteria applied by UNHCR for the eligibility determination of refugees are examined with the aim of identifying the group of asylum-seekers which are under the mandate of UNHCR. UNHCR's protection functions which involve promoting legal tools to secure the rights, security and welfare of refugees, and finding solutions either by voluntary return of refugees to their country in conditions of security, or by assimilation in a new national community are examined. Finally, the changing role of UNHCR in the post-Cold War era is evaluated and new strategies are suggested in the concluding chapter.