Otomotiv sektöründe aksiyomatik tasarım yaklaşımı ile transmisyon seçimine yönelik karar destek sistemi
A decision support system for transmission selection in the automotive industry based on axiomatic design approach
  1. Tez No: 363661
  2. Yazar: CÜNEYT GÖNEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Aksiyomatik tasarım yöntemi tasarımcılara verilen tasarım problemi için geliştirilen çözümleri değerlendirme olanağı sağlamaktadır. Aksiyomatik tasarım yöntemi, tasarımcılara tasarımlarını sürekli iyileştirmelerine, hatalı ve sorunlu süreçleri azaltabilmelerine ve alternatifler arasından en iyi olanı seçilebilmelerine olanak sağlayan sistematik bir yaklaşımdır. Bu çalışmanın amacı otomotiv sektöründe aksiyomatik tasarım yöntemi yaklaşımı ile ideal transmisyon seçimine yönelik karar destek sistemi önermektir. Bu kapsamda literatürdeki çok kriterli karar verme sürecinde kullanılan ve aksiyomatik tasarım yardımı ile yapılmış farklı alanlardaki uygulama ve çalışmalar incelenerek yöntemin manevra alanları tespit edilmiştir. Birçok alanda başarı ile uygulanmış aksiyomatik tasarım yaklaşımından yola çıkarak, mevcut uygulama alanlarından farklı bir alan olan transmisyon seçimi için“bağımsızlık aksiyomu”gereklerine yerine getiren birbirinden bağımsız transmisyon kriterleri saptanmıştır. Transmisyon üreticileri ürünlerinin sadece ebat, dişli oranları, ağrılık ve maliyet gibi kendi sistemlerine ait bilgileri araç üreticileri ile paylaştığı için aday transmisyonların araç seviyesindeki performans kriterleri araç dinamiği analizi ile elde edilmiştir. Tasarım hedeflerini belirten fonksiyonel gereksinimlerin yerine getirilmesi olasılığı baz alınarak, transmisyon seçimine ait bilgi içeriklerini hesaplamak için de bir karar destek sistemi oluşturulmuştur.“Basitlik”olarak da tarif edilen“bilgi aksiyomu”nun, en ideal tasarımın bilgi içeriği en az olması koşulu yerine getirilerek konfigürasyonu tanımlanan araç için en uygun transmisyon seçimi yapılmıştır. Aynı zamanda, oluşturulan karar destek sistemi ile tanımlanacak farklı fonksiyonel gereksinimler için de transmisyon seçimi olanağı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Axiomatic design methodology provides opportunity to designers to evaluate developed solutions for design problem. Axiomatic design methodology is proposed to form scientific basis and is widely used to solve many design problems. The methodology is a systematic approach that gives chance to designers for continuous improvement of their designs, reducing faulty and troubled phases, selection of the best one among alternatives. The purpose of this study is to suggest new methodology for ideal automotive transmission selection based on axiomatic design principles. In this scope, axiomatic design principles as support for multi criteria decision analysis in applications and studies in different fields were examined in literature to determine the methodology's maneuver areas. From axiomatic design approach successfully applied in many fields points of view; transmission selection was added a new application area based on axiomatic design principles. Functional requirements were defined that satisfy“independence axiom”for transmission selection. Transmission manufacturers share their product's information only subsystem level such as gear ratios, weight, size and cost. So, performance parameters of system level are obtained by the vehicle dynamic analysis. Based on probability of satisfying functional requirements that frame and indicate design goals, a decision support system was proposed to calculate information content for transmission selection. The Information Axiom is described as“simplicity”and implies that optimal design has minimum information content. Relevant to this theory, the most suitable transmission selection was made for a constructed and fixed configuration of vehicle.