Tanı amaçlı algılayıcı moleküller olarak DNA oligomerleri ve aptamerleri
Novel DNA oligomers and aptamers based sensing molecules for diagnostics
  1. Tez No: 363685
  2. Yazar: ERKAN MOZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN TAMERLER, PROF. DR. Z.TANIL KOCAGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tez çalışmasında, DNA tabanlı moleküler yaklaşımlar üç farklı uygulama altında ele alınmıştır: Kalıtım birimleri olarak DNA moleküllerinin tanı amacıyla kullanılması, DNA oligomerlerinin tanı amacıyla kullanılması, DNA aptamerlerinin tanı amacıyla kullanılması. Bu kapsamda, Salmonella ser. Typhimurium, Escherichia coli ve Staphylococcus aureus bakterilerinin genomik DNA'larının saflaştırılmasında kullanılacak ucuz, kolay, hızlı ve yüksek verimlilikli, yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Kovalent bağlı floresan molekülü taşıyan DNA oligomerlerinin kullanımına dayalı, DNA nükleaz enzim etkinliğinin ölçümünde kullanılabilecek, ucuz, hızlı ve duyarlı yeni bir yöntem geliştirilmiş, bunlar için hem ulusal hem de uluslararası buluş hakkı (patent) başvurusu yapılmıştır. Veremin klinik tanısında kullanılmak üzere Mycobacterium tuberculosis H37Ra bakterisine özgü DNA aptamerleri seçilmiş ve bu aptamer moleküllerinin dizileri için hem ulusal hem de uluslararası buluş hakkı başvurusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was presented three different applications of DNA based molecular approaches: the use of DNA molecules as genetic material for diagnosis; the use of DNA oligomers for diagnosis; the use of DNA aptamers for diagnosis. In this context, a cheap, easy, quick, in high yield new method to extract and purify DNA molecules from Salmonella ser. Typhimurium, Escherichia coli, and Staphylococcus aureus, bacteria was developed. A cheap, quick, and sensitive new method based on DNA oligomers attached to fluorescent molecules were developed to monitor DNA nuclease activities. For this new method, both national and international patent applications were filed. DNA aptamers against Mycobacterium tuberculosis H37Ra bacteria were selected to use for detection of tuberculosis in clinical practice. For these new DNA aptamer sequences, both national and international patent application were also filed.