Matrsilerin drazin inversleri ve parçalı matrislerde drazin invers
The drazin inverses of matrices and drazin inverse in partitioned matrices
  1. Tez No: 363733
  2. Yazar: KEMAL KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez altı bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde çalışmanın amacından bahsedilerek bir giriş verilmiştir. İkinci bölümde çalışmamızda gerekli olacak temel tanım ve teoremler ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde Drazin invers kavramı verilmiş ve 2×2 lik blok matrislerin Drazin inverslerinin hesaplanmasında çeşitli formüller kullanılmıştır. Dördüncü bölümde ise Özel Blok parçalanmış matrislerin Drazin inverslerinin karakterizasyonu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of six chapters. In the first chapter, it is given an introduction and the aim of the thesis. In the second chapter, basic definitions and theorems in this thesisstated and proved. In the third chapter, it is given the concept of Drazin inverse and some formulas are used for calculate of the Drazin inverses of two by two block matrices. In the fourth chapter, a characterization of Drazin inverses of special block partitioned matrices are given.