Aydın ili Kuyucak ilçesinde ( Büyük Menderes ovası ) yetiştirilen sarılop ve Bursa siyahı incir çeşitlerinde meyve gelişimlerinin belirlenmesi
Determination of fruit development in sarılop and Bursa siyahi fig varieties grown in Kuyucak town ship of Aydın province (Big Meander plain )
- Tez No: 363734
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Ficus carica türlerinden olan, Sarılop ve Bursa siyahı incir çeşitlerinde doğuştan hasada kadar meyve gelişimleri belirlenmiştir. 30 Mart 2013 -28 Ağustos 2013 tarihleri arasında meyvede çap (mm) ölçümleri belirli aralıklarla yapılmış, hasat olumunda ise meyvede ağırlık (g), kabuk rengi, meyve eti sertliği(N), iç renk, suda çözünen kuru madde oranı (%), pH, titre edilebilir asitlik miktarı (%) ölçülmüştür. Sarılop ve Bursa Siyahı çeşitlerinde yapraklanma 30Mart, meyve gözlerinin irileşme tarihleri Sarılop çeşidinde 15 Nisan, Bursa Siyahında 25 Nisan, meyve doğuşları Sarılop çeşidinde 25 Nisan, Bursa Siyahında 2 Haziran'da olduğu tespit edilmiştir. Sarılop incir çeşidinde ilk meyve olgunlaşması 26 Temmuzda, Bursa Siyahında ise 1 Ağustosta gerçekleşmiştir. Sarılop çeşidinde sürgün ucundan aşağıya doğru 1,2 ve 3 nolu meyvelerde gelişme hızlı-yavaş-hızlı, Bursa Siyahında 1 ve 2 nolu meyvelerdeki gelişme, hızlı-yavaş-hızlı-yavaş olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fig fruit development from birth until harvest were determined in Sarılop and Bursa Siyahı varieties of Ficus carica. Fruit, diameter (mm) measurements were made at regular intervals between March 30, 2013 and 28 August 2013. At harvest, fruit weight (g), peel color, fruit firmness, internal colouration, sugar content (%), pH, and titratable acidity (mg / 10) were measured. İn Sarılop and Bursa Siyahı varieties, bud burst (leaf appearance) occurred on 30 Mart. Fruit buds enlarged in Sarılop on April 15, and in Bursa Siyahı on April 25. Fruit inflorescence emerged in Sarılop on April 25, and in Bursa Black in on June 2. The first fruit ripening started in Sarılop on July 26, and in Bursa Siyahı on August 1. The fruit that developed as the 1st, 2nd and 3rd fruits in the shoot from bottom upwards showed fast - slow - fast fruit development in Sarılop variety. In Bursa Siyahı, the 1st and 2nd fruit displayed fast - slow - fast - slow development phases