Biyoajan bakterileri kullanılarak bağ küllemesi (Uncinula Necator(Schw.)) hastalığının kontrolü
Control of powdery mi̇ldew (Uncinula Necator (Schw.)) by usi̇ng bacteri̇al bi̇ocontrol agents
- Tez No: 363899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KOTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Uncinula necator (Sch.) Burrill, bağda (Vitis vinifera) külleme hastalığına sebep olan obligat fungal patojenlerden birisidir. Dünyada üzüm yetiştirilen pek çok alanda bulunan hastalık, üzümün en yaygın ve yıkıcı hastalıklarından birisidir. Kimyasal fungusitler pek çok fungal yaprak patojenlerinin kontrolünü sağlayabilmektedir. Ancak, fungusitlere karşı oluşan dayanıklılık, pestisit kalıntısı problemi ve bazı pestisitlerin yasaklanmasından dolayı yaprak patojenlerinin kontrolünde biyopestisitlere olan ilgiyi artırmıştır. Bu çalışmada; daha önce yapılmış olan farklı araştırmalarda yabani ve kültür bitkilerinin toprak altı veya toprak üstü aksamlarından izole edilen Brevibacillus, Bacillus, Pseudomonas ve Pantoea cinsine dahil toplam onüç bakteri izolatı kullanılmıştır. Bakterilerinin tanıları Microbial Identification Sistemi (MIS) ve Biolog Sistemi kullanılarak doğrulanmıştır. Bakterilerin altı farklı kombinasyonu uygun bir sıvı taşıyıcıda geliştirilerek sprey yöntemi ile uygulanmış ve külleme hastalığınının kontrolü için test edilmiştir. Sonuç olarak, bakteri içeren sıvı formülasyonların bazılarının mildiyö hastalığının gelişimini önemli ölçüde önlediği görülmüştür. Bu biyoformülasyonlar bağ küllemesi hastalığının kontrolünde biyopestisit olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Uncinula necator (Sch.) Burrill is the obligate fungal pathogen responsible for powdery mildew in grapevine (Vitis vinifera). The disease found in most grape-growing areas of the world is one of the most widespread and destructive disease of grapevine. Chemical fungicides typically have provided adequate control of most foliar fungal pathogens, However, fungicide resistance problems, concerns regarding pesticide residues and revocation of registration of certain widely used fungicides have led to increased activity in the development of biocontrol agents of foliar fungal pathogens. In this study, a total of thirteen bacterial strains from the genera Brevibacillus, Bacillus, Pseudomonas and Pantoea isolated from under-ground or above-ground of wild and cultivated plants in the previous studies were used. The identity of the bacteria bacteria was confirmed according to Sherlock Microbial Identification System (Microbial ID, Newark, DE, USA) and Biolog System. Six different combination of the bacterial strains were growth in suitable liquid carrier formulation and tested for suppressing powdery mildew disease by using sprey method. Consequently, our results indicated that some of the liquid formulation consist of bacteria significantly reduced disease incidence of powdery mildew. These formülations can be used as biopesticide for the control of powdery mildew disease.