Erzurum Atatürk Üniversitesi yerleşkesinde odunsu bitkilerde bulunan zararlılar ve doğal düşmanları
Determination of pests and their natural enemies on woody plants in campus of Ataturk University Erzurum, Turkey
  1. Tez No: 363900
  2. Yazar: ZELİHA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, 2012-2013 yıllarında Erzurum Atatürk Üniversitesi yerleşkesinde odunsu bitkilerde bulunan zararlılar ve doğal düşmanlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Insecta sınıfının 4 takımına bağlı 23 familyasına ait 47 zararlı tür ile 5 takımına bağlı 8 familyasına ait 32 faydalı tür tespit edilmiştir. Bunlar içerisinde en önemli zararlı türlerin; Cryptomyzus ribis (Linnaeus 1758), Chionaspis salicis (Linnaeus 1758), Lepidosaphes ulmi (Linnaeus 1758), Taylorilygus apicalis (Fieber 1861), Kleidocerys resedae (Panzer 1797), Gastrodes grossipes (De Geer 1773), Leucoma salicis (Linnaeus 1758), Rhyacionia buoliana (Denis and Schiffermüller), Diplolepis fructuum (Rübsaamen 1896) ve Fenusella hortulana (Klug 1818) olduğu belirlenmiştir. Saptanan faydalı türler çoğunlukla yaprakbitlerinin predatörüdür. Bunlardan, Anthocoris pilosus (Jakovlev 1877), Peyerimhoffina gracilis (Schneider 1851), Adalia bipunctata (Linnaeus 1758), Exochomus quadripustulatus Linnaeus, 1758 ve Eristalis tenax (Linnaeus 1758) türlerinin çok yaygın olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the pests and their natural enemies on woody plants in Campus of Atatürk University Erzurum, Turkey in 2012 and 2013. In this study, 47 pests species of 23 families belonging to 4 order and 32 natural enemies species of 8 families belonging to 6 order of Insecta are recorded. Among them; Cryptomyzus ribis (Linnaeus 1758), Chionaspis salicis (Linnaeus 1758), Lepidosaphes ulmi (Linnaeus 1758), Taylorilygus apicalis (Fieber 1861), Kleidocerys resedae (Panzer 1797), Gastrodes grossipes (De Geer 1773), Leucoma salicis (Linnaeus 1758), Rhyacionia buoliana (Denis and Schiffermüller), Diplolepis fructuum (Rübsaamen 1896) and Fenusella hortulana (Klug 1818) has been found the most important harmful species. Beneficial species are mostly predator of aphids on plants. Separately, Anthocoris pilosus (Jakovlev, 1877), Peyerimhoffina gracilis (Schneider 1851), Adalia bipunctata (Linnaeus 1758), Exochomus quadripustulatus (Linnaeus 1758) and Eristalis tenax (Linnaeus 1758) were determined as the most common of beneficial species.