Parental expectancies of developmental time-tables, child-rearing attitudes and actual child development
  1. Tez No: 36394
  2. Yazar: SİBEL YALKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDAN GÜLERCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu araştırmada, erken çocukluk gelişimi hakkında iki önemli anne-baba değişkeni ve çocuk gelişimi arasındaki olası ilişkiler incelendi. Bu değişkenler, anne-babaların çocuk gelişimi hakkındaki beklentileri ve çocuk yetiştirme tutumlarıdır. Ayrıca, eğitim, yaş ve annenin çalışması gibi anne-babaya ait demografik özelliklerin olası etkileri de incelenmiştir. Denek grubu daha önce bir okul öncesi eğitim kurumuna gitmemiş olan ve yaşlan 1 yaş 6 ay-4 yaş 9 ay arasında, değişen 58 çocuktan ve onların anne-babalarından oluşmuştur. Aileler, İstanbul'un orta sosyo-ekonomik düzeyinde olan semtlerden seçilmiştir. Anne-baba beklentileri için Çocuk Gelişim Evreleri Anketi (Gülerce, Yalkın 1993), çocuk yetiştirme tutumları için Aile Hayatı ve _Çoj^ukJ5^iitirme_Tm (LeCompte, LeCompte, 1978) ve çocuk gelişimi için Denver Gelişimsel Tarama Testi (Epir ve Yalaz, 1982) kullanılmıştır. Araştırma sonucu, dört gelişim alanında anneler ve babaların beklentileri çocukların gerçekte yapabileceklerinin altındaydı. Annelerin çocuk gelişimi hakkındaki beklentileri ile çocuklarının gelişimi arasında sadece kişisel/sosyal alanında anlamlı farklar bulundu. Ayrıca, anneler ve babalar arasında çocuk gelişimi konusunda ki beklentiler yönünden sadece büyük kas gelişim alanında anlamlı farklar bulundu. Annelerin ve babaların çocuk yetiştirme tutumları arasında sadece aşırıannecilik/aşırı koruyuculuk boyutunda anlamlı farklar bulundu. Annelerin beklentileri ile eğitim yıllan arasında anlamlı korelasyonel ilişkiler sadece kişisel/sosyal ve ince motor gelişim alanlarında bulundu. Ayrıca annelerin çocuk yetiştirme tutumları ile eğitimleri arasında anlamlı korelasyonel ilişkiler aşırı annecilik/aşırı koruyuculuk ve katı disiplin alanında, babaların çocuk yetiştirme tutumları ile eğitimleri arasında anlamlı korelasyonel ilişkiler sadece katı disiplin boyutunda ortaya çıktı. Annelerin ve babaların çocuk yetiştirme tutumları ile yaşlan arasında anlamlı korelasyonel ilişki sadece eşitlik alt boyutunda bulundu. Son olarak, annelerin çocuk yetiştirme tutumları ile çalışmaları arasında anlamlı farklar aşırı annecilik/aşırı koruyuculuk ve katı disiplin alt boyutlarında ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the present study, the possible relations between the two important parental variables regarding early childhood development, and actual child development were examined. These variables are parental expectancies of developmental time-tables and parental child-rearing attitudes. In addition, possible influences of some parental demographic characteristic, such as, education, age and working status of the mother were investigated. The sample was composed of 58 children between 1 year 6 months - 4 years 9 months old-age, who have not yet attended to a preschool center before, and of their parents. These families were contacted from predominantly middle socio-economic areas of Istanbul. Parental expectancies of child development was measured by the Parental Expectancy of Child Development Questionnaire (PECDQ). Parental child-rearing attitudes was measured by the Parental Attitudes Research Instrument (PARI). Actual child development was measured by Denver Developmental Screening Test (DDST). The results indicate that parental expectancies in all four developmental areas are in the direction of underestimation. Results also suggest that there is significant difference between mothers' expectancies and actual child development in personal/social development. In addition, significant differences are found between mothers' and fathers' expectancies only in gross-motordevelopment. Significant differences are found between mothers' and fathers' attitudes only for overprotection/extreme-mothering subscale. Significant correlations are found between mothers' expectancies, and mothers' number of years of schooling only in regard to personal/social and fine-motor development. Also, significant correlations are found between mothers' attitudes of overprotection/extreme-mothering, strict discipline and number of years of schooling and between fathers' strict discipline attitudes and number of years of schooling. Significant correlations are found between mothers' and fathers' democratic/equalitarian attitudes and parents' age. Lastly, significant differences are found between mothers' o verprotection/extreme -mothering, strict discipline attitudes and mothers' working status.