A qualitative study on the impact of sisterhood on romantic relationships in emerging adulthood
Genç yetişkin kız kardeşlerin paylaşımlarının romantik ilişkilerine etkisi üzerine niteliksel bir araştırma
  1. Tez No: 744944
  2. Yazar: SELİN TAHMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZGE ÜSTÜNEL BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Erken yetişkinlik, ergenlikten yetişkinliğe geçişte hem alternatiflerin araştırılmasını, hem de yaşam koşullarındaki değişimleri içerir. Bu dönemde, kardeş ilişkileri de bir dönüşüme uğrar. Kardeşliğin çatışmalı doğasının, erken yetişkinlik döneminde destekleyici bir ilişkiye dönüşmesinin daha olası olduğu bildirilmiştir. Kız kardeşlik, bu dönemde bir duygusal yakınlık ve sosyal destek kaynağı olabilir. Flört ve romantik ilişkilerde keşif, beliren erken yetişkinliğin gelişimsel özelliklerinden biridir. Kızlarının yakın ilişkilerine ebeveyn katılımı Türkiye bağlamında yaygın olmadığı için, kız kardeşler bu geçiş döneminde paylaşımları yoluyla birbirlerine eşlik edip rehberliklerini sunabilirler. Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan kız kardeşlerin karşılıklı paylaşımlarını ve iletişimlerini ve bunun erken yetişkinlik döneminde flört ve yakın ilişkilerine etkisini araştırmaktadır. Çalışmanın temel soruları, kız kardeşlerin flört ve yakın ilişkilerini birbirleriyle nasıl paylaştıkları ve yakın ilişkilerini şekillendirmede iletişimlerinin rolünün ne olduğudur. Bu amaçla, araştırma sorularına odaklanan yarı yapılandırılmış bir görüşme kılavuzu kullanılarak yaşları 20 ile 25 arasında değişen 5 kız kardeş çifti (toplam 10 katılımcı) ile görüşülmüştür. Görüşmelerin analizinde tematik analiz kullanılmış ve dört ana tema oluşturulmuştur: a) kız kardeşliğin özellikleri, b) benlik ve yakın ilişkiler üzerine yansıtıcı düşünme, c) yakın ilişkilerde koruyucu rol, d) yakın ilişkilerde düzenleyici rol. Bu çalışmadaki kız kardeşler Türkiye bağlamında ebeveyn beklentilerine yanıt olarak aile sistemi içinde özgün bir dayanışma, şeffaflık ve güven ilişkisi kurmuşlardır. Bu yakın ilişkileri içinde, katılımcılar birbirlerinin flört ve romantik ilişkilerindeki tutum ve beklentilerinin oluşumuna aktif olarak katılmışlar ve romantik ilişkilerini geliştirmek için birbirlerini motive etmişlerdir. Katılımcıların koruma çabaları, onay/onaylamama mekanizmalarında yer almış ve çatışmalar koruma çabalarına tepki olarak sözlü olarak ifade edilmiştir. Son olarak, kardeşler birbirlerinin olumsuz duygularını ve bir arabulucu olarak romantik ilişkilerini düzenleyebilmişlerdir. Bu çalışmanın bulgularının klinik ve pratik çıkarımları, sınırlılıkları ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The emerging adulthood is distinguished by its transitory nature from adolescence to adulthood and includes both exploration and instability in life. The sibling relationships goes under a transformation in this period as well. The conflictual nature of the siblingship is more likely to evolve into a supportive relationship during emerging adulthood. Sisterhood is distinctively characterized by enhanced emotional closeness and social support systems in this period. Exploration in dating and romantic involvements is one of the developmental tasks of emerging adulthood. Since parental involvement in their daughters' intimate relationships is not common in the context of Turkey, sisters could offer their companionship and guidance through their disclosures. The current study investigates Turkish sisters' reciprocal communication and its influence on their intimate relationships during emerging adulthood. The main questions of the present study are how sisters disclose about their intimate relationships and what is their communication's role in shaping their intimate relationships. To achieve this goal, 5 sister dyads (a total of 10 participants) aged between 20 and 25 were interviewed by using a semi-structured interview guide. Thematic analysis was used in the analysis of the interviews and four main themes were generated: a) characteristics of the sisterhood, b) reflective thinking on self and intimate relationships, c) protective role in intimate relationships, d) regulatory role in intimate relationships. The results yielded sisters' distinctive solidarity, transparency, and trust within familial system as a response to parental expectancies and structures in the context of Turkey. Within their tight-knit relationship, the participants actively participated in each other's formation of relationship attitudes and expectancies, and they motivated each other to improve their intimate relationships. Protective efforts of the participants took place in their approval/disapproval mechanism and conflicts were verbalized as a response to protective efforts. Lastly, the sister dyads were able to regulate each other's negative emotions and intimate relationships as a mediator. Clinical and practical implications of the present study's findings, limitations and suggestions for future research were provided.