Aralıkta süreksizlik noktalarına sahip dirac operatörü için spektral problemler
Aralikta süreksizlik noktalarina sahip dirac operatörü i̇çin spektral problemler
  1. Tez No: 363950
  2. Yazar: AHMET YASİN GÖÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, sınır ve süreksizlik koşulları parametreye bağlı olan Dirac operatörü ele alınmış ve bu operatör için spektral problemler araştırılmıştır. Bu tezin birinci bölümünde, çalışmada kullanılan bazı temel kavramlardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, öncelikle ele alınan denklemin belli başlangıç ve süreksizlik koşullarını sağlayan çözümleri araştırılarak bu çözümlerin asimptotik ifadeleri elde edilmiştir. Daha sonra bu asimptotik formüller kullanılarak, problemin karakteristik fonksiyonu ve onun özellikleri öğrenilmiştir. Üçüncü bölümde ise Weyl fonksiyonuna göre ters problemin çözümü için teklik teoremi ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the boundary value problem which is generated by Dirac equation with boundary and jump conditions depent on spectral parameter is considered. In the first section, we recall some basic consept. In the second section, an operator theoretic formulation of the problem is studied. Moreover, the basic properties of the solutions and the asymptotic behaviour of eigenvalues are investigated. The last section consist of the inverse problem. Weyl's function are explained; the uniqueness theorem of inverse problems according to Weyl's function is proved.