Tıbbi atıkların toplanması ve bertarafında iş sağlığı ve güvenliği
Occupational safety and health medical waste collection and disposal
- Tez No: 363951
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çevre Mühendisliği, Public Health, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Tıbbi Atıkların toplanması, taşınması ve bertarafında karşılaşılabilecek tehlikelerin belirlenerek risk değerlendirmesinin oluşturulması sonucu tehlikelerin kabul edilebilir seviyeye getirilmesi amaçlanmıştır. Tez aşamasında teknik ve büro çalışmaları yapılmıştır. Yapılan saha çalışmalarındaki gözlemlerde iş güvenliği kapsamındaki eksiklikler tıbbi atıkları toplayan personellerin iş elbisesi ve kişisel koruyucu donanım kullanılmadığı belirlenmiştir. Bu durumda çalışanların karşılaştığı tehlikeler belirlenmiş olup risk analizi çalışması yapılmıştır. Tıbbi atıkların toplanması ve bertarafında karşılaşılabilecek tehlikelerin İSG açısından incelenerek her bir aşama için risk analizleri yapılmıştır. Bu durumda oluşacak risklerin delici, kesici aletlerin batması sonucu hastalık, yaralanma ve acil sağlık önlemlerinin alınması gerektiği belirlenmiştir. Ayrıca çalışanların karşılaşacağı iş kazalarıyla birlikte tıbbi atıkların da çevreye düzensiz atılması çevre kirliliğine de olumsuz etkisi olacağı belirlenmiştir. Meydana gelen iş kazalarının azaltılması ve iş kazasının takibi sürecinde işyeri hekimi desteği ve iş güvenliği uzmanı desteği alınması uygun görülmüştür. Meydana gelen risklerin kısmen ya da tamamen ortadan kaldırılması için mevcut kanun ve yönetmeliklere uygun çalışmaların işveren ve çalışanlar tarafından yapılması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study recognized the hazards that would be encountered during the process of medical waste collection, transport and disposal. As a result of creation of risk assessment; hazards were intended to be brought to an acceptable level of risk. Technical and clerical work is done in the dissertation stage. It was observed in the field work that employees, collected medical waste did not use protective equipment contrary to the scope of occupational safety regulations. In this case, the dangers faced by employees were determined and risk analysis studies were done. Encountered in the collection and disposal of medical waste in terms of OHS hazards risk analysis was conducted for each stage examined. In this case, the risks will occur stab a result of the sinking of disease, injury, and it was determined that urgent health measures should be taken. Also, employees with work-related accidents will experience irregular disposal of medical waste to the environment would have adverse effects on environmental pollution has been identified. The reduction of occupational accidents and their follow-up process, occupational physicians and occupational safety specialist giving support which is considered to be appropriate. Of the risks resulting partially or completely eliminating the existing laws and regulations for work done by the employer and the employee is deemed appropriate.