Borlanmış yüksek krom ve nikelli dökme çeliğin korozif aşınma davranışı
Corrosive wear behaviour of high chrome and nickel casting steel
  1. Tez No: 363979
  2. Yazar: EMRE KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN AHLATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, döküm (orjinal) haldeki DIN 1.4849(G-X40NiCrSiNb 38-18) kalite çelik, çeşitli koşullarda borlama ısıl işlemine tabi tutulmuştur. Borlama ısıl işlemine tabi tutulmuş numunelerin korozif aşınma davranışları incelenmiştir. Borlama ısıl işlemi ile oluşan borür tabakaları mikroyapı, sertlik gibi çeşitli yönlerden karakterize edilmiş ve özellikleri ortaya konmuştur. Borlama işlemi, katı ortamda ticari Ekabor2 toz karışımı kullanılarak yapılmıştır. Borlama ısıl işlemi, farklı süre (9 ve 15 saat) ve sıcaklıklarda (950 ve 1050°C) uygulanmıştır. Borlanan numunelerin mikroyapıları optik mikroskopta metalografik olarak incelenmiştir. Korozif aşınma deneyleri, konsantrasyonu %10 olan HCl çözeltisi içerisinde yapılmıştır. Deney numunelerinin boyutları 25x15x9 mm'dir. Deneylerde karşı aşındırıcı madde olarak A316 bilye kullanılmıştır. Kullanılan bilyenin çapı 6 mm'dir. Deneyler 5 saat süre ile 30 mm/sn hız ile 500 m yol kat edecek şekilde yapılmıştır. Borlama süre ve sıcaklığının artışı korozif aşınma oranını arttırmıştır. Bu durum korozyon akımının artmasına, korozyon potansiyelinin ise düşmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, corrosive wear behavior of casting DINü1.4849(G-X40NiCrSiNb 38-18) quality steel boriding in various conditions were investigated. The boride layers formed by boriding heat treatment were characterized by microstructure and hardness survey. Boriding process was made by commercial Ekabor2 powder mixture in solid medium. Boriding heat treatment periods and temperatures were 9-15 hours and 950-1050°C, respectively. Corrosive wear tests were made in a solution of 10% concentration of HCl on the reciprocating wear tester. Dimensions of the test samples were 25x15x9 mm. A316 ball was used as counter surface parts in corrosive wear experiments. The diameter of the ball used is 6 mm. Sliding velocity and total sliding distance were 30 mm / sec to 500 m respectively. Corrosive wear rate increased with increasing boriding periods. This is attributed to increasing of corrosion current and decreasing of the corrosion potential.