İznik İnikli köyü'nde geleneksel doku analizi ve rehabilitasyon önerisi
Traditional structure analysis and rehabilitation proposal in İznik İnikli village
  1. Tez No: 363980
  2. Yazar: MÜGE YAKIŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHEYLA BİRLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma kapsamında kırsal dokunun bir süreklilik bağlamında geliştiğini vurgulamak adına tarihsel süreç içerisinde geleneksel kırsal dokunun geçmişten günümüze nasıl şekillendiğine ve buna etki eden faktörlere değinilmiştir. Kırsal doku ve geleneksel mimarlık örnekleri Dünya'da ve Türkiye'de olmak üzere iki aşamada değerlendirilmiştir. Dünya miras listesinde koruma altına alınıp, rehabilitasyon önerileri hayata geçirilmiş olan geleneksel doku örnekleri incelenmiştir. Bütün bu çalışmalar bağlamında İnikli Köyü geleneksel doku analizi yapılarak, koruma altına alınmamış, yerel mimari örneklerini bünyesinde barındıran bu geleneksel dokunun, gelecek kuşaklara aktarılabilmesi adına köyün belirlenmiş olan kısmı için rehabilitasyon önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within this study ,in order to emphasize that the rural structure has evolved in the context of a continuum, it is mentioned that how the traditional rural structure has formed from past to present during the historical process and the factors that influence it. Rural structure and traditional architectural samples have been evaluated in two stages as in Turkey and in the world. It was protected through the world's heritage list and traditional structure samples that their rehabilitation advices were implemented were examined. In the context of all these studies by analysing the traditional structure of İnikli Village , the rehabilitation for this traditional structure which isn't taken under protection , embodies local architecture samples has been suggested in the designated area of the village in order to transmit to future generations.