Parametrik değerleri belirlenen merminin deforme olabilen yüzeylere verdiği zararın modellenmesi ve bilgisayar grafikleri ile simulasyonu
Modelling the penetration of a bullet which parametric values specified to the deformable surfaces and its simulation by computer graphics
  1. Tez No: 363993
  2. Yazar: RAFET DURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada; bilgisayar grafikleri kullanılarak, parametrik değerleri bilinen mermilerin deforme olabilen yüzeylere verdiği zararın bilgisayar grafikleri ile modellenmesi ve benzetimi gerçekleştirilmiştir. Hafif silah mühimmatı türündeki mermi için kullanılan parametrik değerler; ilk çıkış hızı, kütlesi, sürtünme katsayısı ve boyutudur. Bu çalışmada, parametrik değerleri birbirlerinden farklı olan 5 mermi çeşidinin atış sonrası parametrik özellikleri bilinen 5 farklı malzeme yüzeyi üzerinde oluşturdukları hasarlar gösterilmiştir. Mermi türü ve yüzey çeşidi sayısı parametrik değerleri girilmesi koşulu ile arttırılabilmektedir. Uygulamada merminin, yüzeye vereceği hasar, hem sayısal hem de görsel olarak gösterilmektedir. Uygulamada yer alan 3B öğeler Blender ile modellenip, anime edilmiştir. Malzemelerin parametrik değerleri ANSYS yazılımından alınmıştır. Benzetim işleminin gösterildiği uygulama OGRE3D kütüphanesi kullanılarak C++ programlama dili ile hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the effect to the deformable surfaces of bullets which parametric values already known has been modeled and simulated by using computer graphics. The parametric values of light gun ammunition can be enumerated such as initial velocity, mass, coefficient of friction, and size. In the study five kinds of bullet and five kinds of material surfaces have been selected. The types of bullet and surface can be incremented by applying their parametric values. The effect of bullet to the surface is shown both numerically and visually in the application. The 3d objects in the application have been modeled and animated with Blender 2.67. The parametric values of materials have been taken from ANSYS. The application that shows simulation process is developed by an API called as OGRE3D using C++ programming language.