Çok dişli tiyoüre türevi ligandların ve bunların metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of multidentate thiourea derivative ligands and their metal complexes
  1. Tez No: 364017
  2. Yazar: HASAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KARİPCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalısmada, ilk olarak benzoil klorür ile amonyum tiyosiyonatın reaksiyonundan benzoil isotiyosiyonat elde edilmiştir. Benzoil isotiyosiyonatın, 2-amino-4-klorofenol, furfuril amin ve pikolin amin ile reaksiyonundan 1-benzoil-3-(5-kloro-2-hidroksifenil)tiyoüre, 1-benzoil-3-furan-2-ilmetil-tiyoüre ve N-pikolil-N'-benzoiltiyoüre ligandları sentezlenmiştir. Bu ligandların Mn(II), Co(II), Cu(II) ve Zn(II) tuzları ile reaksiyonundan ise metal kompleksleri elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin karakterizasyonları, elemental analiz, FT-IR spektroskopisi ve manyetik susseptibilite ölçümleri ile yapılmıştır. Ligantların karakterizasyonunda 1H ve 13C-NMR yöntemlerinden de yararlanılmıştır. Sentezlenen 1-benzoil-3-(5-kloro-2-hidroksifenil)tiyoüre ve 1-benzoil-3-furan-2-ilmetil-tiyoüre ligantlarının kristal yapıları ise X-ışınları tek kristal kırınım tekniği ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, benzoyl isothiocyanate was prepared from the reaction of benzoyl chloride with ammonium thiocyanate. 1-Benzoyl-3-(5-chloro-2-hydroxyphenyl)-thiourea, 1-benzoyl-3-furan-2-ylmethyl-thiourea and N-picolyl-N'-benzoylthiourea ligands were obtained by reacting benzoyl isothiocyanate with 2-amino-4-chlorophenol, furfurylamine and picolylamine, respectively. Metal complexes were obtained from the reaction of ligands with Mn(II), Co(II), Cu(II) and Zn(II) salts. Structures of complexes synthesized were identified with elemental analysis, FT-IR spectal data and magnetic susceptibility measurements. 1H and 13C-NMR methods were also used for the characterization of the ligands. The crystal structures of 1-benzoyl-3-(5-chloro-2-hydroxyphenyl)thiourea and 1-benzoyl-3-furan-2-ylmethyl-thiourea were clarified by the X-ray single crystal diffraction technique.