Geçmişten bugüne litografi
  1. Tez No: 36402
  2. Yazar: GONCA İLBEYİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ATİLLA ATAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET 1798'de litografinin bulunuşuyla, sanatın demokratikleşmesinde önemli bir adım atılmıştır. Temeli çoğaltıma dayanan litografiyle ortaya konan sanat ürünleri, halkın sanata yakınlaşmasını sağlamıştır. O güne dek, müze ve galerilerde sergilenmekten öte gitmeyen sanat ürünleriyle belki de hiç karşılaşamayan insanlar, litografiyle özgün sanat ürününe yakınlaşmışlardır. Başlangıçta, çoğaltım özelliği nedeniyle, ticari amaçlarla kullanılan litografi, teknolojinin gelişmesiyle litografiden daha hızlı ve ekonomik başka tekniklerin ortaya çıkmasıyla, sanatsal anlamda uygulamada ağırlık kazanmıştır. Litografinin sanat alanı içine giremesindeki önemli etkenlerden biri de atölyelerdir. Özellikle litografinin yeni bir alan olduğu dönemde, hem litografinin tanıtılmasında, hem de birçok sanatçının litografiye yakınlaşıp nitelikli ürünler ortaya koymasında atölyelerin ağırlığı oldukça fazladır. 20. yüzyılla birlikte, teknolojideki hızlı gelişim, sanatsal yapılanmada da önemli değişikliklere neden olmuştur. Bu dönemle birlikte, litografi de diğer baskı çeşitleri gibi, günümüz koşullarına uyumlu bir niteliğe bürünmüştür. Sanat yapıtının“biricikliği”yok olurken, çoğaltılabilir niteliği litografiye çağdaş koşullarda bir sanat ürününün kitlelere ulaşabilmesinde etkin bir yol açmıştır. Sanat ürünü, 20. yüzyılla birlikte tekelci yaklaşımdan uzaklaşıp kitlelere sunulmuştur. Yani sanat ürünü, kabuğundan çıkartılıp kitlesel bir varoluşa hedeflenmiştir. Litografi de tüm bu koşullar doğrultusunda, günümüz sanatında önemli bir sanat dalıdır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since lithography was invented in 1798, there had been taken an important step for the democratization to the art. The artworks which their origins depend on the lithographic reproduction had provided a close relations between people and the art. Until lithography was invented, the people who were not confronted with the artworks which had no functions except for exhibiting at the museums and the galleries have got closer to original artworks. At the beginning, because of the reproductive function, lithography had been used for the commercial purposes. Because technological development had generated more economical and different faster techniques than lithography, lithographic production techniques had gained a powerful position at the artistic application. Another important factor for using lithography as an art form was the workshops. Especially, at the period of litography as an art form, workshops had an important function both introducing lithography and creating original artworks by the artists. Rapid technological development at the 20.th century have caused to more important changings to the artistic understanding. In this new period, lithography as the other printmaking techniques has become more contemporary. Especially while the uniqueness of the artwork is disappearing, the reproductive future of lithographic artworks have caused to close relations between the people and the artwork. With the 20.th. century, the artwork has become alienated from the monopolistic understanding and has got close to the people. Lithography is a contemporary art form for the artworld.