Seramik fırınlarında atık baca gazından enerji geri kazanımı ve bir uygulama
Energy recovery from waste heat chimney in ceramic kilns and an application
- Tez No: 364041
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FEVZİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bilindiği gibi ülkemizde enerji kullanımı sanayi, binalar ve ulaştırma olmak üzere üç ana grupta gerçekleştirilmektedir. Bunlardan sanayi sektörü, ülkemizdeki nihai enerji tüketimi içindeki yaklaşık %36 ve elektrik tüketimindeki %55 düzeyindeki payı ile önemli bir yere sahiptir. Sanayi sektörü, gerek yüksek enerji tasarruf potansiyeline sahip olması, gerekse de sanayide tüketilen enerjinin çoğunlukla ticari enerji olması sebebiyle enerji tasarrufu çalışmalarında öncelikle ele alınması gereken bir sektördür. Bu çalışmada da yoğun enerji tüketen endüstri kollarından biri olan seramik sektöründe, bir vitrifiye seramik fırınında enerji verimliliğini arttırmak için fırın atık ısısından yararlanarak, sıcak su eldesi için bir ekonomizer tasarlanmış ve uygulaması yapılarak sonuçları ve faydaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As is known in our country energy use in industry, buildings and transport is carried out in three main groups. These industrial sector, about 36% of the final energy consumption in our country and with the share of 55% in electricity consumption has an important place. The industrial sector have a high potential for energy savings and as well as commercial energy consumed in industry, mostly due to the energy saving energy is a sector that needs to be addressed primarily in the energy saving projects. In this study, high energy consuming industries is one of the ceramic industry and a sanitaryware ceramic kiln energy efficiency in order to increase the kiln waste heat leveraging produce hot water for an heat exchanger designed and implemented and the results and benefits are evaluated.