Esnek nitelikli organik güneş hücresi yapımı ve karakterizasyonu
Fabrication and characterization of flexible organic solar cells
- Tez No: 364053
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT EREN SAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Güneş hücrelerinin verimleri, gelişen teknoloji ve yeni tekniklerin kullanılmasına paralel olarak gelişmektedir. Bununla beraber bu gelişme, organik güneş hücrelerinin geniş çapta kullanımı için tek başına yeterli değildir. Güneş panelinin uygulanacağı yüzey de önemlidir. Günümüzde ticari olarak kullanılan geleneksel güneş hücrelerinden farklı olarak, organik güneş hücreleri önemli ölçüde hafif, esnek ve herhangi bir yüzeye uygulanabilecek özelliktedirler. Bu tezin temel amacı, esnek nitelikli organik güneş hücrelerinin fiziğinin ve yapısının araştırılması ve karakterizasyonunun yapılmasıdır. PET alttaban kullanılarak üretilen organik güneş hücrelerinden makul verim değerleri elde edildi. Üretilen esnek nitelikli organik güneş hücrelerinin ömrü, çalışma prensibi ve yapısının daha iyi anlaşılabilmesi için, farklı malzeme kombinasyonları, bükülme açıları ve cihaz mimarileri analiz edildi. Sonuç olarak bu esnek nitelikli organik güneş hücreleri, aynı malzemeler kullanılarak aynı mimaride üretilen cam tabanlı organik güneş hücreleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Solar cells efficiencies are improving in parallel with developing technology and techniques. However this is not enough alone to widespread usage of the solar cells. The surface where the solar cell module is to be installed is another important parameter. Unlike the conventional solar cells which are commercially used today, organic solar cells are remarkably light and flexible and conforming to virtually any installation surface. The primary goal of this thesis is to study the physics, structure and characterization of flexible organic solar cells. Organic solar cells were designed and fabricated on flexible PET substrate which demonstrated a reasonable efficiency. Changes in the parameters with different material combinations, bending angles, and device architectures are analyzed to better understand the structure, operation and lifetime stability of the presented flexible organic solar cells. Finally, results of these flexible solar cells were compared with a rigid organic solar cell which was fabricated on glass substrates using same materials and assembly.