İlk oluşum anındaki evreni temsil eden dalga fonksiyonun wheeler de-witt denklemini çözerek bulması
Finding of the wave function whi̇ch represents universe at the first occurence of the moment by using wheeler de-wi̇tt equation
  1. Tez No: 364072
  2. Yazar: NAZİRE CİHANNUR TATAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YÜCEL ENGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu tez çalışmasının amacı erken evren safhasını Wheeler De-Witt denklemini çözerek incelemektir. Wheeler De-Witt denklemi evrenin dalga fonksiyonunu, bağımsız değişken olan evrenin yarıçap fonksiyonu ve de inflatona bağlı kabul eder. Evrenin dalga fonksiyonu ise bağımlı değişkendir. Yani, Wheeler De-Witt denklemi kısmı türevli bir diferansiyel denklemdir. Bu çalışmada evrenin yarıçap fonksiyonunun skalar alana göre birinci dereceden türevi sabit kabul edilir ve yarıçap fonksiyonunun sıfır ile bir aralığındaki ve de birden büyük olduğu değerlere göre dalga fonksiyonu çözülmeye çalışılır.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to analysis the phrase of early universe by using Wheeler De-Witt equation. Wheeler De-Witt equation accepts the wave function of the universe is dependent to the radius function of universe and the inflaton which are the independent variables. As for the wave function of the universe, it is a dependent variable. So Wheeler De-Witt equation is a partial differential equation. İn this work, the radius of the universe function's first order derivation is assumed to be constant acording to inflaton. And wave function is tried to solved as radius function's valiues both between zero and one and grater than one.