Stilben köprülü yeni polimerik çinko(II) ftalosiyaninin sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and characterization of new stilbene bridged polymeric zinc(II) phthalocyanine
- Tez No: 364161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KASIM ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, çinko ihtiva eden yeni bir polimerik ftalosiyanin ve onun başlangıç maddesi olan dietilstilbesterol diftalonitril eter bileşiği sentezlenmiştir. Dietilstilbesterol diftalonitril eter, dietilstilbesterol'ün 4-nitroftalonitril ile aromatik nükleofilik sübstitüsyon reaksiyonu sonucu sentezlenmiştir. Polimerik çinko ftalosiyanin, tetranitril monomeri ve Zn(CH3COO)2.2H2O'ın polimerik siklotetramerizasyonu ile hazırlanmıştır. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis, MS spektroskopik teknikleri ve elemental analiz ile aydınlatılmıştır. Polimerik çinko ftalosiyaninin dielektrik özellikleri ve yük iletim mekanizmalarını anlamak için, ac ve dc iletkenlik özellikleri ve bu özelliklerin sıcaklık ve frekans ile değişimi üzerine sistematik bir inceleme yapılmıştır. Polimerik çinko ftalosiyaninin dc ve ac iletkenlik özellikleri, 100–1,6×106 Hz frekans aralığında ve 300–505 K sıcaklık aralığında incelenmiştir. σdc'nin, ~ 400 K sıcaklığa kadar değişken erimli hoplama (VRH) mekanizması ile gerçekleştiği görülmüştür. Bu sıcaklığın üzerinde σdc yalnızca termal aktifleşmiş iletkenlik mekanizmasını izlemiştir. Ac iletkenliğinin frekans (w) ile ws şeklinde değiştiği ve frekansın üssü olan s parametresinin artan sıcaklıkla azaldığı dolayısıyla yük iletiminin bağlaşımlı engel hoplama (CBH) modeline uygun olarak gerçekleştiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, polimerik çinko ftalosiyaninin termal özellikleri, diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve termal gravimetrik analiz (TGA) yardımıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present work, we synthesized a new polymeric phthalocyanine which containing zinc(II) and its precursor namely diethylstilbesterol diphthalonitrile ether. Diethylstilbesterol diphthalonitrile ether was synthesized by nucleophilic aromatic substitution of diethylstilbesterol onto 4-nitrophthalonitrile. Polymeric zinc phthalocyanine was synthesized by polymeric cyclotetramerization of tetranitrile monomer and Zn(CH3COO)2.2H2O. The structures of the novel compounds were confirmed by elemental analysis together with FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis and MS spectroscopic techniques. To understand the semiconducting and dielectric properties of polymeric zinc phthalocyanine, a systematic investigation on dc and ac electrical properties and their variation with temperature and frequency was attempted. Dc and ac conduction properties of polymeric zinc phthalocyanine pellet was investigated in the frequency range of 100 to 1.6×106 Hz and temperature 300–505 K. σdc was found to follow a variable range hopping (VRH) mechanisms up to ~ 400 K. Above this temperature σdc follows thermally activated conduction mechanism only. Based on the existing theories of ac conduction, it was concluded that the temperature dependence of the exponent s and conductivity, the correlated barrier hopping (CBH) model is the dominant conduction mechanism for electron transport in the polymeric zinc phthalocyanine pellet. Also, thermal properties of the polymeric zinc phthalocyanine were investigated by differential scanning calorimetry (DSC) and thermal gravimetric analysis (TGA).