Complex-radical terpolymerization of maleic anhydride trans-stilbene and acryclic monomers
Maleik anhidrit trams stilben ve akrilik monomerlerin kompleks radikal terpolimerizasyonu
  1. Tez No: 97896
  2. Yazar: AYŞE AŞICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
VI ÖZET Maleik anhidrit ile metil(butil)metakrilatlar ikili kopolimerizasyon yöntemi ile ikili kopolimerler ve elektron alıcı I -elektron verici - elektron alıcı II monomer sistemleri olan maleik anhidrit (MA)-fran.s-Stilben (Stb)-n-Butil metakrilat (BMA), MA-Stb- Akrilonitril (AN) ve BMA-Stb-AN toluen ve p-dioksanda 60-70 °C de, azot atmosferinde serbest radikal terpolimerizasyonu ile üçlü kopolimerler olarak sentezlendi. Terpolimerlerin komposizyonu düşük ve yüksek dönüşüm şartlarında çalışıldı. Kimyasal olarak (anhidrit birimlerinin yoluyla asit sayısı), elementel olarak (AN birimleri yoluyla N içeriği ve BMA birimleri yoluyla O içeriği olarak), FTIR spektroskopi analizlerinde MA (1770 ve 845cm“1), Stb (864 cm”1) ve BMA (1730cm“1) analitik absorbsiyon bantlarının görülmesiyle kopolimerlerin yapı ve kompozisyonları belirlendi. Kopolimerleşme sabitleri Kelen-Tüdos uygulanmasıyla bulunmuştur. Çalışılan üçlü sistemlerde kuvvetli elektron alıcı olan MA ile düşük elektron alıcı özellikteki BMA' m (yada AN) yer değiştirdiği zaman kopolimer kompozisyonlarında değişiklikler gözlenmektedir. Terpolimerleşme, Stb MA' nın kompleks olması ve BMA yada (AN) serbest monomeri ikili kopolimerleşmeye yakın olduğu durumda gerçek ”kompleks" mekanizmasıyla yürüdüğü görülmüştür. Bu ise sadece seçilen şartlarda kompleksleşme ve serbest monomerler olduğunu göstermektedir. MA-MMA kopolimeri ve MA-Stb-BMA terpolimeri y- aminopropiltrietoksisilan ile kolayca çapraz bağlanmaya girmektedir ve anhidrit birimleri ile etoksisilan grupları arasında molekül içi etkileşimler yoluyla ısısal olarak kararlı bir ağ yapısı oluşturduğu sonuçlardan görülmektedir. Bu olaylar DSC ve TGA yöntemlerinin kullanılması ve şişme deneyleri ile ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The binary and ternary copolymers are synthesized by free-radical initiated binary copolymerization of maleic anhydride (MA) with methyl (butyl) methacrylates and terpolymerization of MA-frans-stilbene(Stb)-n-butyl methaacrylate (BMA), MA- Stb-acrylonitrile (AN) and BMA-Stb-AN acceptor I-donor-acceptor II monomers systems in toluene and p-dioxane at 60-70°C in nitrogen atmosphere. Some features of radical ternary copolymerization of MA-Stb-BMA, MA-Stb-AN and BMA-Stb- AN monomer systems have been revealed. The terpolymer compositions were studied in the initial and high conversion stages. Structure and composition of copolymers were determined by chemical (acid number via anhydride units) and elemental (contents of N for AN units and O for BMA units) analysis, as well as by FITR spectroscopy through recorded analytical absorption bands for MA(1770 and 1845 cm“1), Stb (864 cm”1) and BMA (1730 cm“1) units, respectively. Copolymerization constants were determined according to modified Kelen-Tiidos Equation. The considerable change in the copolymer compositions was observed when a strong acceptor MA monomer was substitute with BMA (or AN) having comparatively low acceptor character in the ternary system studied. Obtained results show that terpolymerization proceeded mainly true”complex" mechanism in the state of near binary copolymerization of Stb.... M A complex and BMA or (AN) free monomer only in the chosen ratios of complexed and free monomers. It was shown that MA-MMA copolymer and MA-Stb-BMA terpolymer easily undergo crosslinking with y-anunopropyltrietoysilane and form thermostable network structure via intermolecular anhydride unit-amine group-ethoxysilyl fragment reactions. This phenomenon observed also confirmed by studies of swelling process and by the DSC and TGA methods.