Kum zeminde rijitliğin geogauge ile belirlenmesi
Determi̇nati̇on of sti̇ffness of sand by usi̇ng geogauge
- Tez No: 364174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVANUR KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Baraj ve yol dolgularında tabakaların, kaplamalarda temel altı ve temel kademelerinin ve de benzer zemin imalatlarının uygulamaları sırasında yerleşim kalitesinin kontrolü esastır. Humboldt GeoGauge yerleşim üniformluğunun kontrol edilmesinde kullanımı giderek yaygınlaşan bir arazi ölçüm cihazıdır. Bu çalışmada, dolgu malzemesi olarak kullanılan kötü derecelenmiş temiz orta kum (SP) ile kuru koşulda model deneyler yapılarak (i) GeoGauge rijitliği ile rölatif sıkılık derecesi arasındaki ilişkinin ve (ii) GeoGauge rijitliği ile plaka yükleme deneyinden elde edilen rijitlikler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneyler sonucunda, GeoGauge rijitliği ile rölatif sıkılık derecesi arasında (yerleşim sıkılığı Dr≥%40 için) doğrusal bir ilişki elde edilmiştir. GeoGauge rijitliğinin (EG) plaka yükleme deneyiden elde edilen yük boşaltma rijitliğine (Eu) yakın değerler verdiği (EG/Eu ≈ 0.93) görülmüştür. GeoGauge rijitliği ile ortalama sekant rijitliği arasındaki ilişkinin yerleşim sıkılığına bağlı olarak değiştiği görülmüş, orta sıkı kum için EG/E50 ≈ 9.71 ve çok sıkı kum için EG/E50 ≈ 4.03 ilişkileri elde edilmiştir. GeoGauge ve plaka yükleme deneyleri sonlu elemanlar analiz yöntemini kullanan PLAXIS yazılımı ile modellenmiş, deney sonuçları ile analiz sonuçlarının karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quality control in compaction of soil layers in applications such as dam construction and highway construction etc. is essential. Humboldt Geoagauge is a device developed for this purpose and is widely used. In this study, laboratory model tests on poorly-graded clean medium sand (SP) are performed in order to determine (i) relationship between GeoGauge measurement and relative density and (ii) relationship between GeoGauge measurement and stiffness moduli obtained from plate load test. A linear relationship between GeoGauge measurement and relative density (for Dr≥%40) is found. GeoGauge measurement is found very close to unloading modulus in all cases (EG/EU=0.93) while relationship between GeoGauge measurement and average secant modulus depends on relative density. Ratio of GeoGauge measurement to average secant modulus is determined as 9.71 for medium dense sand and 4.03 for very dense sand. Plate load tests and GeoGauge tests are modeled by using PLAXIS 2D Finite Element Code. Analysis results and test results are compared and evaluated.