Kentsel dağıtım merkezi yerleşimi için optimizasyon modelleri: Meyve sebze hali uygulaması
Optimization models for layout urban distribution center: An application of fruits vegetables halls
- Tez No: 364175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT RIFAT TUZKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışma kapsamında kentsel dağıtım merkezi yerleşim için bir karar destek istemi oluşturulmuştur. Özel bir dağıtım merkezi çeşidi olan meyve ve sebze hali bazında özelleştirilen karar destek sistemi 3 farklı yerleşim için ele alınmış olup model önerileri yapılmıştır. Önerilen modeller Doğrusal Programlama, Hedef Programlama ve Possibilistik Doğrusal Programlama yaklaşımları ile çözülmüştür. Çalışma kapsamında 2. bölümde öncelikle literatürde yapılan tedarik zinciri ile ilgili çalışmalar incelenerek daha sonra dağıtım merkezlerinin tedarik zinciri yönetimindeki konumu araştırılmış olup kentsel dağıtım merkezleri ve özel bir dağıtım merkezi çeşidi olan meyve ve sebze halleri üzerinde durulmuştur. Sonraki bölümlerde kentsel dağıtım merkezi yerleşimlerini optimize edecek bir karar destek sisteminin oluşturulması için kentsel dağıtım merkezi yerleşimleri ve karar verme kavramları üzerinde durulmuş, önerilen çözüm teknikleri anlatılmıştır. 5. bölümde, önerilen yerleşimler için model tasarımları ve formülasyonuna yer verilmiştir. 6. bölümde ise Tuzla Aydınlı'da inşa edilmesi düşünülen yeni meyve ve sebze hali için 3 alt yerleşim planı ele alınıp, modeller GAMS paket programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Sonuç olarak yerleşimler kıyaslanmış ve kentsel dağıtım merkezleri için en uygun yerleşim ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a decision support system for urban distribution center was developed. The decision support system was privatized for fruits and vegetables halls was handled for three layout plan and new models were proposed. The models were solved using different approaches such as Lineer Programming, Goal Programming and Possibilistic Programming. In section two, firstly studies related to supply chain in the literature were analyzed and then the importance of distribution centers in supply chain management were investigated. After that studies about fruits and vegetables halls were focused. In the next sections the layout of urban distribution centers and decisions making were investigated and proposed solution techniques were described. In section 5, the models were proposed for proposed layout plans. In section 6, the proposed models were applied to the new fruits and vegetables hall which is thought to be built in İstanbul Tuzla and solved using GAMS package programming. Finally, the results were compared with each other and optimum layout plans were proposed.