Öğrenci seçme deneme sınavı ile öğrenci seçme sınavı testlerinin öğrenci başarıları yönünden ilişkileri, güvenirlikleri ve ÖYS'yi yordama güçleri
- Tez No: 7754
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yükseköğretimde okumak isteyen öğrencilerin, ÖSYM tarafın dan hazırlanan ÖSS' de veya hem ÖSS' de hem de ÖYS' de isteni len düzeyde bir başarı göstermeleri gerekmektedir, öğrenci leri bu sınavlara, hasırlamak amacıyla özel dersaneler açılmıştır. Daha sonra bu dersaneler ortak bir çalışma an layışı içinde özel Dersaneler Birliği Derneği (ÖZ-DE-BÎR) ' ni kurmuşlardır. Derneğin kuruluş amaçlarından biri de iller düzeyin de deneme sınavları yapmaktır. Deneme sınavlarının yapılma sındaki amaç, ÖSS' ye girmeden önce öğrencilerin kendilerini denemelerine imkan verilmesi, üniversite sınav deneyimi için gerekli ortamın hazırlanması olarak beli rti lmi ştir. Bu araştımada, öZ-DE-BIR'in hazırladığı 1988 öğrenci Seçme Deneme Sınavı ile ÖSYM'nin hazırladığı ÖSS arasında öğrenci başarıları yönünden nasıl bir ilişki bulunduğu, bu iki sınavdan hangisinin daha güvenilir olduğu ve ÖYS puan larını daha iyi yordadığına bakılmıştır. Yukarıda geçen problem cümlesinin alt problemlerine ait bulgular aşağıda özetlenmiştir. Araştırmanın birinci ve ikinci alt problemleri, de neme sınavının sözel ve sayısal bölümleri ile ÖSS'nin sözel ve sayısal bölümlerinin ortalama güçlük dereceleri arala rında manidar fark olup olmadığına ilişkindir. Ortalama güçlük dereceleri, sözel ve sayısal bölümlerin deneme sına vı için 0,51 ve 0,50; ÖSS için aynı sıra ile 0,69 ve 0,55 olarak bulunmuştur. Ortalama güçlük dereceleri istatisti- gi ile 0,05 düzeyinde test edildiğinde sözel bölümler için fark anlamlı bulunurken sayısal bölümler için anlamlı bu lunmamıştır. Üçüncü ve dördüncü alt problemler ise sınavların sö zel ve sayısal bölümlerinin KR-21 güvenirlikleri arasında manidar fark olup olmadığına ilişkindir. Güvenirlik katsa yıları sözel ve sayısal bölümlerin deneme sınavı için 0,82 ve 0,92; ÖSS için aynı sıra ile 0,80 ve 0,93 olarak bulun muştur. Güvenirlik katsayıları arasında manidar bir fark olup olmadığına bakılmış ve 0,05 düzeyinde her iki sınavın ilgili bölümlerinin KR-21 güvenirlikleri arasında anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür. Araştırmanın beşinci ve altıncı alt problemleri de, deneme sınavının sözel ve sayısal bölümlerinin öSS'nin aynı bölümlerini yordayıp yordamadığına ilişkindir. Deneme sına vının sözel bölümü ile ÖSS'nin sözel bölümü arasında 0'68 ve sayısal bölümler arasında ise 0,90 ilişki katsayıları bulunmuştur. Bulunan ilişki katsayılarının sıfır (ilişki yoktur) 'dan manidar derecede farklı olup olmadığına bakıl mış ve 0,05 düzeyinde ilişkiler anlamlı bulunmuştur. Araştırmanın son dört alt probleminde ise ÖYS 'deki Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri Alt Testlerini deneme sınavının mı yoksa ÖSS'nin mi daha iyi yordadığına bakılmıştır. Bu sebeple, ilgili test puanları arasındaki ilişki katsayıları bulunmuştur. ÖYS'nin Türkçe ve Sosyal Bilimler Alt Testleri ile deneme sınavının sözel bölümü arasındaki ilişki katsayıları sıra ile 0,48 ve 0,68; ÖSS'nin sözel bölümü arasında ise 0,65 ve 0,42; ÖYS'nin Ma-tematik ve Fen Bilimleri Alt Testleri ile deneme sınavının sayısal bölümü arasındaki ilişki katsayıları sırasıyla 0,81 ve 0,91; ÖSS'nin sayısal bölümü arasında ise aynı sıra ile 0,85 ve 0,91 olarak bulunmuştur. ÖYS' deki alt testleri yordamada deneme sınavının alt bölümleri ile ÖSS'nin alt bölümleri arasında 0,05 manidar lık düzeyinde, sadece sözel bölümlerin Türkçe Alt Testini yordamada anlamlı bir fark bulunmuştur. Diğer yordamalarda, aynı düzeyde manidar bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The students who want to attend a university have to make a desired score in ÖSS or both in ÖSS and ÖYS, which are prepared by ÖSYM. In order to prepare the students for these examinations, private courses have been established. Later on, those private courses came together and founded ÖZ-DE-BÎR (The Union of Private Courses). One aim of this union is to carry out trail for ÖSS all over Turkey. The aim of this trail for ÖSS has been claimed as to give the students a chance to evaluate themselves before entering the ÖSS and ÖYS examinations and to create university-exam-like-situtations to make them gain experience. In this study, the relationship between trail for ÖSS prepared by ÖZ-DE-BÎR in 1988 and ÖSS prepared by ÖSYM with respect to students success and which of these examination are reliable and also which of them predict the scores of ÖYS has been examined. The findings related to sub-problems of the above“problem sentence”are summarized below. The first arid second sub-problems of this study concern wheter there is any significant difference between average difficulty degrees of verbal and numerical sections of the trail for ÖSS and those of ÖSS. The average difficulty degrees have been found out as 0,51 and 0,50 for both verbal and numerical sections of trail for ÖSS and vivii as 0,69 and 0,55 for those of ÖSS. When average difficulty degrees are tested wi-th“t”statistics at. the level of 0,05, it is found out significance dif erence for verbal section whereas it is found out not significance difference for numerical section. On the other hand, the third and forth sub-problems concerned whether there is any significance difference between reliability of KR-21 of verbal and numerical section of trail for ÖSS and those of ÖSS. Reliabilty coefficients heve been found out as 0,82 and 0,92 for verbal and numerical sections of trail for ÖSS and as 0,80 and 0,93 for those of ÖSS. It is examined wheter there is any significant difference between reliability coefficients and "then it is observed -that there is no significant difference between the KR-21 reliabilty coefficients of concerned sections of the examinations at the level of 0,05. The fifth and sixth sub-problems of the study concern whether verbal and numerical sections of test examination predict those of ÖSS. Relation coefficients have been found out as 0,68 between verbal section of test examination and that of ÖSS and as 0,90 between numerical section of test examination and that of ÖSS. It has been examined whether rela-tion coefficients stated above are different from 0 or not and at the level of 0,05 relations have been found significant. In the last for sub-problems of the study, the question of whether the ÖSS or test examination predicts the sub-test better, such as Turkish, Social Sciences, Mathematics and Positive Sciences has been observed. To solve the problem, reliation coefficients between the concerned test scores have been found out. Reliation coefficients have been found out as 0,48 and 0,68 between Turkish and Social Science sub-test of ÖYS and verbals section of test examination and as 0,65 and 0,42 between verbal section of ÖSS and that of ÖYS. And again the of Mathematics and Positive Science of ÖYS and numerical section of test examination; and they are 0,85 and 0,91 between numerical section of ÖSS and that of ÖYS. In prediction the sub-test in ÖYS, the significance difference between sub-sections of test examination and that of ÖSS at the significance level of 0,05 has been found out only in predicting, the Turkish sub-test of verbal section. In other predictions at the same level, no significance difference has been found out.