Kalıp deformasyonlarının plastik enjeksiyon parçaların ölçü ve biçim tamlığı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Influence of mold deformation on dimensional and shape integrity of plastic injection parts
  1. Tez No: 364202
  2. Yazar: ARMAN İPEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET EMİN YURCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Plastiklerin hafiflik, kolay işlenebilirlik, korozyona karşı dayanıklılık, iyi elektrik ve ısı yalıtkanlığı, boyanabilirlik özellikleri otomotiv, uçak, elektrik, elektronik, ev aletleri gibi sanayinin bir çok dalında kullanımının yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Günümüz imalat teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak, plastik enjeksiyon parçalarının ölçü ve biçim tamlığının önemini giderek artırmaktadır. Sanayi firmalarının birbirleriyle rekabet edebilmeleri bahsinde, maliyet azaltıcı çalışmalar ön planda yerlerini almaktadır. Bu nedenle, hassas ölçü ve biçim tamlığındaki parçalar ile kısa sürede projeler devreye alınmak istenmektedir. Bu çalışmada plastik parçaların ölçü ve biçim tamlığına etki eden faktörlerden elastik deformasyonlar incelenmiştir. Elastik deformasyonlar incelenirken plaka deformasyonları ve kalıp lokma deformasyonları olmak üzere iki ayrı konu başlığına ayrılmıştır. Elastik deformasyonlara ergiyiğin akışının, proses penceresinin, kalıp tasarımının ve parça tasarımının etkileri ortaya konarak elastik deformasyonların hesaplanma metotları çeşitlendirilerek açıklanmıştır. Bunun akabinde önleyici kalıp ve parça tasarımları hakkında ayrıntılı bilgilere yer verilmiştir. Bu güne kadar olan literatür çalışmalarında otomotiv sektöründeki gibi karmaşık serbest yüzey geometrilerinden oluşan parçaların kalıpları hakkında bir çalışmanın olmadığı göz önünde bulundurularak, tez çalışmasının sonunda dört adet plastik enjeksiyon kalıbının elastik deformasyonları incelenmiştir. Analizlerde kalıp plaka ve lokma elastik deformasyonları hesaplanmıştır. Çalışmanın sonucunda alınan tasarım önlemlerinin önemi, hammadde seçiminin önemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Lightness, machinability, corrosion resistance, electric and heat insulation, dyeability are some of main features that increases application range of plastics in automotive, electrics-electronics and white goods industries. According to developments of manufacturing technologies, dimensional and shape integrity of plastics parts are getting more important. Companies need cost reducing for being more competitive. For this reason, they want to finish projects immediatly by high precision plastic parts. In this thesis , elastic deformations which are factor of integrity, was researched. Elastic deformations were seperated into plate and core deformation. Polymer flow, process window, mold design and part design were detailed as main factors of elastic deformations. Furthermore, preventive design tips were explained in this study. In litreature, researchers studied with parts such as tubes, caps, barrels ext. There is not a study within free form surface parts. That's why four free form plastic injection mold was selected from automotive industry. In thesis application chapter, plate and core elastic deformation were analyzed. Final of the thesis, importance of preventive designs and material selections were mentioned.