Akış tipine göre boşluk oranının görüntü işleme yöntemi ile belirlenmesi
Determination of void fraction with image process technic with regard to flow type
- Tez No: 364206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
2000 'li yıllardan sonra teknolojik gelişmelerin hızla ilerlemesiyle birlikte deneysel çalışmalar, sayısal simülasyon programlarıyla desteklenmeye başlamıştır. İlerleyen teknolojiyle birlikte artan enerji ihtiyacı günümüz mühendislerini enerjiyi daha verimli kullanan cihazlar tasarlamaya itmiştir. Yapılan bu çalışmada yoğuşturucu sistemlerinde önemli bir parametre olan boşluk oranının tespiti üzerinde durulmuştur. Çalışmalar sayısal ve deneysel olarak iki bölümde toplanmıştır. Bu bölümlerde elde edilen veri ve değerler çalışmanın sonunda birbirleri ile mukayese edilerek çıkarımlar ve yaklaşımlar yapılmıştır. Sayısal kısımda MATLAB R2010a, Microsoft Excel 2007, Adobe Photoshop CS6 programlarından yararlanılmıştır. Deneysel kısmında ise slow motion kamera ile akış görüntüleme çalışmaları yapılmıştır. Matlab programının Image Processing Toolbox bölümü kullanılmış, Excel programında korelasyon fonksiyonları hesaplanmış, Image Processing Toolbox ile de görüntü işleme süreci tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
After 2000's, as technology provided many facilities, experimental studies are supported by numeric simulation softwares. Developing technologies lead the engineers to design new instruments that use energy more efficiently. In this study, we focused on the determination of the void ratio which is a significant parameter on the condenser systems. Studies are classified as numeric and experimental ones. In these sections, the data collected are compared, interpreted and some inference is achieved. In numeric section, MATLAB R2010a, Microsoft Excel 2007, Adobe Photoshop CS6 softwares used. In the experimental section, slow motion camera was used. In Matlab, Image Processing Toolbox is used and also in MS Excel correlation functions are programmed. Finally by Image Processing Toolbox, image treatment section is completed.