İzoftalik polyester reçine matrisli sürekli e-camı ve bazalt fiber destekli kompozit malzemelerin karakterizasyonu
Characterization of e-glass and basalt fiber reinforced isophtalic polyester matrix composite materials
  1. Tez No: 364213
  2. Yazar: TUĞÇEGÜL GÜMÜLCİNE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzde teknolojik/ileri teknolojik uygulamalarda hızla ilerleyen malzeme çeşitliliği ve talepler doğrultusunda farklı özellikler gösteren kompozitlere olan talep hızla artmaktadır. Artan bu gelişmiş malzeme talepleri arasında hafiflik ve dayanç özelliklerini en iyi sağlayabilecek malzemelere olan talepleri karşılayacak alternatiflerden bir tanesi de sürekli fiber ile desteklenmiş plastik matrisli kompozitlerdir. Plastik matrisli kompozitler hafiflik, yüksek dayanım özelliklerinin yanı sıra düşük maliyet, kolay uygulanabilirlik, korozyon dayanımı özellikleri ile geniş uygulama alanı bulmaktadırlar. Günümüzde en çok tercih edilen plastik matris malzemesi termosetlerdir. Termoset malzemeler fiber ile desteklendiklerinde iyi yapışma sağlamakta ve kuvvetli bir ara yüzey oluşturmaktadır. Genel amaçlı polimer matrisli kompozit uygulamalarında, düşük maliyet, yüksek dayanım ve spesifik modül avantajı dolayısı ile takviye elamanı olarak cam fiber kullanımı öne çıkmaktadır. Bazalt fiber ise cam fiberlere alternatif olarak geliştirilmiş bir fiber türü olup, özelliklerinin araştırılmasına halen devam edilmektedir. Kompozit yapılarda fiber takviyeleri sürekli ve süreksiz formda kullanılır. Süreksiz fiberler yerine sürekli fiber kullanımı ile kuvvet yönünde daha yüksek dayanım değerleri elde edilebilmektedir. Bu çalışmada bir tür termoset olan izoftalik polyester reçine matris malzemesi olarak kullanılmıştır. Takviyelendirme ise sürekli E-camı fiber ve sürekli bazalt fiberle yapılmıştır. İki farklı fiber türü ile üretilen kompozit malzemelere fiziksel ve mekanik deneyler uygulanarak malzemeler karakterize edilmiştir. Sonuçta fiber türlerinin birbiri üzerindeki üstünlükleri saptamıştır. Bu şekilde alternatif malzemelerin kombinasyonu ile yeni kompozit malzemelerin üretimi ve geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today rapidly advanced materials diversity of technological/advanced technological applications and on increasing rapidly demand for composites showing different characteristics. Between increasing demands of these advanced materials lightness and strength properties of the materials to provide the one of best alternative is the continuous fibre reinforced plastic matrix composites. Plastic matrix composites as well as characteristic of lightweight and high strength, side with a wide range of applications with low cost, easy applicability, corrosion resistance properties. Today, the most preferred plastic matrix materials are thermosetting. Thermosetting materials reinforced with fiber, provide good adhesion and constitute strong interface. General-purpose polymer matrix composite applicationsstand out use of glass fibre as a reinforcement elementbecause of strength/cost advantages. Basalt fibre is a fibre developed as an alternative type of glass fibres and properties are still investigating. Fibre reinforcement is used form of continuous and discontinuous in the composite structures. With use of discontinuous fibre rather than continuous fibres in the direction of force the higher strength values can be obtained. In this study, isophtalic polyester resin, as one type of thermosetting, used as a matrix material. Reinforcements were continuous glass fiber and basalt fiber. The composite materials were produced by two types of fiber and by the physical and mechanical tests were applied to characterize materials and fiber types were determined on each other advantages. In this way, intended of new composite materials production and improve with the combination of alternative materials.