Pultruzyon yöntemi ile hibrit kompozit profillerin üretilmesi
Manufacturing of hybrid composite profiles by pultrusion method
  1. Tez No: 562495
  2. Yazar: ÖNDER YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ASİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Kompozit malzemeler sahip oldukları yüksek dayanım, hafiflik, korozyon direnci, elektriksel ve termal yalıtım özelliklerinden dolayı birçok mühendislik uygulamalarında tercih edilmektedir. Pultruzyon yöntemi, sabit en kesitli kompozit profillerin % 80'ninin üretilmesinde, sağlamış olduğu kolaylıklar ve üstünlüklerden dolayı, tercih edilen bir kompozit malzeme üretim metodudur. Cam elyaf takviyeli kompozit malzemelerin mekaniksel ve fiziksel özellikleri bazı mühendislik uygulamalarında yetersiz kalmaktadır. Uygun maliyetli ve istenilen özelliklere sahip kompozit malzeme üretimi hibritleştirme işlemleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu çalışmada; farklı oranlarda cam elyaf ve karbon elyaf fitil takviyesine, farklı oranlarda Al2O3 - TiO2 (87/13) parçacık takviyesine sahip kompozit malzemeler polyester ve vinilester matrisli olmak üzere toplamda 13 farklı tipte üretilmiştir. Pultruzyon yöntemi ile üretilen kompozit I profillerin mekaniksel ve fiziksel özellikleri deneysel olarak araştırılmış ve incelenmiştir. Cam elyaf fitil, karbon elyaf fitil, cam elyaf sürekli keçe, hibrit karbon kumaş ve Al2O3 - TiO2 (87/13) toz kompozit I profillerin üretiminde takviye elemanı olarak kullanılmıştır. Matris malzemesi olarak IR 355 izoftalik polyester ve PV 300 vinilester reçine kullanılmıştır. Pultruzyon yöntemi ile üretilen kompozit I profillerin mekaniksel özellikleri çekme, basma, tam kesit eğme, üç nokta eğme, kısa kiriş katmanlar arası kayma, yataklama dayanımı, İzod çentik darbe, V çentik kayma, Barcol sertlik deneyleri ile ve ayrıca fiziksel özellikleri plastikler için su emme, kalsinasyon, yanmazlık deneyleri ile ilgili ASTM, EN ISO ve TS standartlarına göre belirlenmiştir. Kompozit I profillerin üretiminde kullanılan takviye elemanı konfigürasyonu ve oryantasyonu, hibritleştirme miktarları, parçacık takviyesi oranı ve matris malzemesi cinsinin kompozit I profilin mekaniksel ve fiziksel özelliklerini önemli ölçüde etkilediği deneysel çalışmalar sonucunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite materials are preferred in many engineering applications due to their high strength, lightness, corrosion resistance, electrical and thermal insulation properties. Pultrusion method is a preferred method for producing of the composite materials with constant cross section by 80 %, due to the advantages and ease of production it provides. Mechanical and physical properties of glass fiber reinforced composite materials are inadequate in some engineering applications. The production of cost-effective composite materials with desirable characteristics can be achieved by hybridization processes. In this study; composite materials which have different glass fiber and carbon fiber roving reinforcement ratio and with different Al2O3 - TiO2 (87/13) particle reinforcement ratio were produced in 13 different types including with polyester and vinylester matrix. Mechanical and physical properties of composite I profiles which are produced by pultrusion method have been experimentally investigated and examined. Glass fiber roving, carbon fiber roving, glass fiber continuous strand mat, carbon fiber hybrid mat and Al2O3 - TiO2 (87/13) powder were used as reinforcement in the production of composite I profiles. IR 355 isophthalic polyester and PV 300 vinylester resin were used as matrix materials. Mechanical properties of composite I profiles produced by pultrusion method were determined by tensile, compression, full-section bending, three-point bending, short beam interlaminar shear, pin bearing, Izod notched impact, V notched shear, Barcol hardness tests and also physical properties were determined by water absorption of plastics, calcination, flammability tests according to relevant ASTM, EN ISO and TS standards. As a result of experimental studies, it has been determined that reinforcement element configuration and orientation, hybridization ratio, particle reinforcement ratio and the type of matrix material which are used in the production of composite I profiles have a significant effect on the mechanical and physical properties of the composite I profile.