Tekirdağ kıraç koşullarında çeşitli adi yonca (Medicago sativa L.) varyetelerinin tohum verimleri ve bazı agronomik özellikleri
- Tez No: 47605
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
VI ÖZET Bu araştırma, Tekirdağ kıraç koşullarında çeşitli adi yonca ( Medicago sativa L. ) varyetelerinin tohum verimleri ile bazı agronomik özelliklerini belirlemek amacıyla yapıl- mı şt ı r » Bu araştırmada JX.80.R, Kayseri, A.ü.Z.F», J.90.R, Peru, Pioneer 581, Hanoye, Mesa - sirsa, Cardinal, Peru 2, Thor, Saronac, Marathon, Warrior, Sanora - 70, Cayupa, Chilean, Mark 2, J.95.V, El--unico, Apollo, îrogious, Vernal, Deseret, Lew gibi 25 yonca varyetesi kullanılmıştır. Çalışmada çiceklenme gün sayısı, meyvelerin olgunlaşma süresi, çiçek çapı - boyu, salkım eni - boyu, salkımda çiçek sayısı, birim alanda salkım sayısı, bitki boyu, yaprakçık eni - boyu, tohum verimi, meyvede tohum sayısı, 1000 tane ağırlığı, çimlenme oranı (%), bitki başına tohum verimi, ikinci biçim tohum verimi, toplam tohum verimi ile verimi etkileyen salkım ve çiçek özellikleri araştırılmıştır. Bu denemede elde edilen sonuçlar aşağıda açı klanmıştırs En kısa sürede meyveleri olgunlaşan çeşitler 52.00 gün ile Peru 2 ve 52.30 gün ile Cardinal olmuştur. En uzun sürede olgu.nl aşanlar ise 70.00 gün ile El - urıico ve 69.33 gün ile Chilean olarak bulunmuştur. Çiçek yapısı en geniş olan varyete 2.10 mm ile Lew, en uzun çiçek boylu varyete ise 8.56 mm ile J.95.V olarak belir- 1 enmi şti r. En geniş salkım cenine sahip varyete 11.94 mm ile Pioneer 581, en uzun salkım boyuna sahip varyete 37.09 mm Kayseri, en kısa salkım boyuna sahip varyete ise 21.93 mm ile Oaronac olmuştur. Salkımda çiçek sayısı en fazla 27.32 adet ile Kayseri yoncasında, en az 18.95 adet ile Lew çeşidinde bulunmuştur. Birim alanda salkım sayısı bakımından, Sanora-70 varye tesi 2348.83 adet ile en çok sal kimli varyete iken, 930.33 salkım ile Warrior en az sal kimli varyetedir. En uzun bitki boyuna sahip varyete 102.38 cm ile JX.30.R en kısa kısa boylu varyete ise 85.98cm ile Lew olarak bulun muştur. Yan ve orta yaprakçık eni ve boyu ölçümlerine göre, en geniş yan yaprakçığa sahip varyete 5.47 mm ile Apollo, enVII uzun yan yaprakçı ki ı alarak ise A.ü.Z.F. yoncası alarak belirlenmiştir. En geniş orta yaprakçı klı çeşit 6.18 mm ile Cayupa, en usun orta yaprakçı klı çeşit A.ü.Z.F. yoncası olmuştur. Tohum verimi 18.07 kg ile 55.53 kg arasında, değişmiştir. A.ü.Z.F. yoncası en yüksek verimi verirken Warrior en düşük ver i m i ver mist i r. Meyvede tohum sayısı en fazla 4.97 adet ile Mesa-sirsa, en az 3.05 adet ile Hanoye' de bulunmuştur. 1000 tane ağırlığı en yüksek 2.24 gr ile Marathon çeşi dinde, en düşük 1.92 gr ile Kayseri yoncasında bulunmuştur. Çimlenme oranı (%> si en yüksek olan çeşitler hasattan bir ay sonra % 93.67 Deseret ve J.95.V, hasattan bir yıl sonra % 88.67 ile A.ü.Z.F. ve % 88.33 ile Sanora - 70 olarak beli r 1 enmi şt i r. Bitki tohum verimi en yüksek 5.19 gr ile Cayupa' da, en az 1.63 gr ile Warrior çeşidinde bulunmuştur. İkinci tohum verimi alınan çeşitler arasında en yüksek verim 14.88 kg/da ile Apollo' dan alınmıştır. Toplam tohum verimi en yüksek olan çeşit 68.05 kg /da ile Apollo, en az olan çeşit 22.08 kg /da ile Warrior olarak be- 1 irlenmiştir. En erken çiçeklenen varyete 70 gün ile Warrior, en geç çi çeki enen varyete 74 gün ile Mark 2 olmuştur.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY This research was conducted to determine seed yield and some other agronomic characters of various alfalfa ( Medicago sativa L. ) varieties. A total of twenty five alfalfa cultivars, i.e JX-SO-R, Kayseri, A.Ü.Z.F., J.90.R, Peru, Pioneer 581, Hanoye, Mesa- sirsa, Cardinal, Peru 2, Saronac, Thor, Marathon, Warrior, Sanora-70, Cayupa, Chilean, Mark 2, J.95.V, El-unico, Apollo, Iragious, Vernal, Deseret, Lew, were used in the experiment. The characteristics studied were as follows? Number of days to flowering, number of days to maturity of fruits, length and diameter of flower, length and diameter of panicle, flower number per panicle, panicle number per unit area (ms), plant height, width and length of side and central leaflets, seed yield, seed number per pod, 1000 seeds weight, germination percentage, seed yield per plant, seed yield per decar at second harvest and total seed yield. The following results were obtained; Minimum number of days to maturity were 52.00 and 52.30 days for the cultivars Peru 2 and Cardinal, respectively. The latest maturing varieties were El - unico and Chilean with 70 and 69.83 days respectively. The largest flower diameter was obtained from the c.v. Lew as 2.10 mm and the longest flower was obtained from the c.v. J.95.V as 8.56 mm. As to the characteristics of p ani c 1 e, 1 1 1 e p a n i c 1 e w i t h 1 1 1 e largest diameter was obtained from the c.v Pioneer 581 as 11.94 mm and the longest panicle was 37.09 mm being obtained from the c.v. Kayseri. On the other hand the shortest panicle with 21.93 mm were found on the c.v. Saronac. The most number of flowers per panicle i.e 27.32 was observed on Kayseri variety, however the c.v. Lew had the least number of flowers per panicle with 18.95. While the c.v Sanora-70 had the most number of panicles per unit area with 2348.83 the c.v. Warrior had the least number of panicles as 930.33. The c.v. JX.80.R was the tallest with a height of 102.38 cm and the c.v. Lew was the shortest with a height of 85.98cm. The widest leaflet was optained from the c»v. Apollo with 5.47 mm and the longest side leaflet was optained from the c.v. A.ü.Z.F. The cultivar Cayupa was the one with the widest central leaflet with 6.18 mm and the cultivar with the longest central leaflet was A.ü.Z.F.IX Seed yield per decar varied between 18.07 kg - 55.53 kg among the varieties. While the highest seed yield was obtainet -from the c.v. A.U.Z.F» the lowest seed yield was obtained from the c.v. Warrior. The lowest number of seed per pod were 3.05 -for the c.v. Hanoye, while the highest number of seeds per pod with 4.97 was obtained from the c.v. Mesa-si rsa. The highest 1000 seeds weight with 2.24 gr was obtained from the c.v. Marathon and the lowest 1000 seeds weight with 1.92 gr was obtained from c.v. Kayseri. The cultivars Deseret and J.95.V showed the highest germination with a rate of 93.67 % at one month after the harvest while A.U.Z.F. and Sanora-70 had the best germination at one year after the harvest with the rates of 88.67 % and 88.33 %, respectively. The highest seed yield per plant i.e 5.19 gr was observed on the c.v. Cayupa whereas the c.v Warrior produced the lowest seed yield per plant i.e 1.63 gr. The second highest seed yield per decar i.e 14.88 kg, was obtained from the c.v. Apollo. On the other hand the highest total seed yield per decar was 68.05 kg being produced by the c.v. Apollo while the c.v. Warrior produced the lowest total seed yield per decar with 22.08 kg. The lowest number of days to flowering with 70 days was observed an the c.v. Warrior however the most number of days to flowering was 74 days and was observed on the c.v, Mark --2.