Dünya'da ve Türkiye'de kesme çiçek sektörü pazarlama organizasyonları ve tüketici eğilimleri
Cut flower marketing organizations and consumption trends around the world and Turkey
  1. Tez No: 364274
  2. Yazar: BURCU GENÇER
  3. Danışmanlar: PROF. HASAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünyada kesme çiçek üretimi özellikle 20. yüzyıl başlarında önem kazanmaya başlamıştır. Küreselleşme ve bunun gelire olan etkisine bağlı olarak dünya üzerinde birçok ülkede kişi başına düşen kesme çiçek tüketimi giderek artış göstermiştir. Dünya üzerinde 50'den fazla ülkede kesme çiçek üretimi yapıldığı bilinmektedir. ABD, Japonya, İtalya, Hollanda gibi geleneksel üretim yerlerinin yanında, son yıllarda Latin Amerika ve Afrika'da da kesme çiçek üretimi giderek önem kazanmıştır. Dünya çapında ulaştığı 6,3 milyar Euro ihracat ve 6 milyar Euro ithalat hacmiyle süs bitkileri sektörünün bir alt dalı olan kesme çiçekçilik, hızla büyüyen ve gelişen bir yatırım alanı olarak dikkati çekmektedir. Bu araştırma,Türkiye'de kesme çiçek sektörünün genel durumunu ortaya koymak ve İstanbul örneği ele alınarak kesme çiçek tüketim eğilimlerini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Bunun için İstanbul ili kentsel alanda yaşayan 258 tüketici ve 62 çiçekçi dükkanı ile yüz yüze anket çalışması yapılarak original veriler elde edilmiştir. İstanbul ilindeki tüketicilerin kesme çiçek tüketim davranışları, ailelerin sosyo-ekonomik özellikleri ve öğrenim durumları bakımından da incelenmiştir. Araştırma alanındaki tüketicilerin %32.9'unun kesme çiçek, %37.2'sinin saksılı süs bitkisi, %19'unun yapma çiçek tercih ettiği belirlenmiştir. Sosyal sınıflar itibariyle incelendiğinde ise kesme çiçek tüketimi gelir seviyesi en yüksek grupta %48, en düşük olan grupta %20 olarak belirlenmiştir. Tüketiciler genellikle birden fazla kesme çiçek çeşidini tercih etmekle birlikte, saksılı süs bitkilerine olan tüketim eğiliminin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Gül %15.9 oranıyla birinci sırada tercih edilirken, ikinci sırada lisianthus (%14) tercih edilmektedir. Tüketicilerin gelirleri ve eğitim düzeyleri arttıkça kesme çiçek tüketimlerinde de artış belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cut flowers production around the World, started to gain importance during the early 20th century. Globalization and its positive impacts on the income levels, per capita cut flower consumption increased continuously. Cut flower production is being made more than 50 countries around the World. Besides the traditional producers such as USA, Japan, Italy and Holland, recently Latin America and some African countries become important players in the global market. Annual international trade of cut flowers has reached to 6,3 billion USD level and growing fast with many important investments. This study aims the overview Turkish cut flowers market and understands the recent consumer trends by sampling Istanbul with its largest population in the country with realizing most of the cut flowers sales. In order to achieve this aim, original data received through face-to-face interviews with 258 consumers and 62 retail shops in the urban limits of Istanbul. The consumer trends are evaluated under the light of socio-economic and also educational backgrounds of the families. The findings show that 32,9% of the consumers prefer cut flowers while 37,2% pot plants and 19% plastic (imitation) flowers. According to the socio-economical classification 48% of the consumers from the highest income group prefer cut flowers while only 20% of the consumers from the lowest income level prefer them. Consumers mostly prefer different cut flower varieties for different reasons. While the pot plants are the most preferred items, rose is the number one with its 15,9% preference ratio between the cut flowers. The second preferred cut flower is lisianthus with %14 ratios. It is also founded that the income and education level of consumers increase, the consumption of cut flowers increase as well.