Samsun'da kesme çiçek pazarlama yapısı
Marketing structure of cut flower industry in Samsun
- Tez No: 464724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kesme çiçek sektörü, Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de, üretim ve ticaret hacmiyle önemli bir ekonomik faaliyet olarak gelişimini sürdürmektedir. Son yıllarda kesme çiçeğe olan talebin artışı ve taşımacılık faaliyetlerinde yaşanan gelişmeler sektörün gelişimini hızlandırmıştır. Araştırmada, Samsun'da kesme çiçek pazarlama yapısı ile pazarlama kanalarında rol alan aracıların sorunlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın ana materyalini Samsun'da kesme çiçek üreten 10 işletme, 1 kooperatif ve 52 perakendeciden anket yoluyla elde edilen veriler oluşturmaktadır. Ayrıca konu ile ilgili kamu kurumlarının kayıtları ile konu ile ilgili daha önce yapılmış araştırma sonuçlarından da yararlanılmıştır. Araştırmada öncelikle Türkiye'de kesme çiçek sektörü genel olarak ele alınmış, daha sonra Samsun'daki kesme çiçekte pazarlama yapısı,sorunları ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Araştırma sonuçları, pazarlama kanalları içinde en önemli sorunun depolama olduğunu ortaya koymaktadır. Depolama aşamasında meydana gelen kayıp oranı üreticilerde %7,66, perakendecilerde ise %14,27'dir. Depolamadaki kaybın en önemli nedeni olarak, soğuk zincirin üreticiden son tüketiciye kadar tam olarak sağlanamaması belirtilebilir. Ayrıca depolama şekli ve süresi de kayıpların yaşanmasında etkili olmaktadır. Perakendeciler açısından diğer önemli bir sorunda kalifiye eleman sıkıntısıdır. Bu sorunun giderilebilmesi için, ilgili kurumlar tarafından çalışanlara yönelik eğitim çalışmalarına ağırlık verilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The industry of cut flower continues its progress as an important economic activity with its volume of production and trade both in the World and in Turkey. The increase in demands for cut flowers and the developments in transportation services have recently accelerated the progress of the industry. The purpose of this study was to present the problems of agents who play a role in the marketing structure and marketing channels of cut flowers in Samsun. The main material of the study consisted of data obtained with questionnaires applied to a sample of 10 businesses, 1 cooperative and 52 retailers that produce cut flowers. In addition, the records of public institutions and the results of previous studies have been used. The industry of cut flower was first discussed in general, then the marketing structure of cut flowers in Samsun, was analyzed and finally the problems and solution recommendations were presented. The results of the study showed that the most important problem among marketing channels was storage. The rate of loss that occurs during storage is 7,66% for producers and 14,27% for retailers. The most important reason for the loss in storage may be that cold chain is not fully provided from the producer to the ultimate consumer. In addition, the style and time of storage are also effective in losses. Another problem for retailers is the shortage of qualified workers. In order to solve this problem, it is very important for related institutions to give weight to training workers.