Toprakta aldicarb ve aldicarb sulfoksit adsorbsiyonu
- Tez No: 3642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
IV Pamuk bitkisir.de beyaz sineğe yaygın bir şekilde kullanılan Tamik insektisidiain aktif ısaddesi aldicarb ve onun ıtetaboliti alan aldicarb sülfaksit ile Çukurova bölgesinden alınan 10 > diğer bölgelerden alınan 8 toprak örneği üzerinde adsorpsiyon denemeleri yapılmıştır. Freurıdlich adsorpsiyon izotermi ile yapılan değerlendirmeler sonucu aldicarb' m aldicarb sülf oksit ' ten daha fasla adsorbe edildiği aldicarb sülf oksit ' in ise düşük miktarlarda tutulduğu bulumauş tur. Tek bir konsantrasyonda elde edilen korelasyon verileri ve farklı zerre irilik fraksiyonunda yapılan adsorpsiyon çalışmaları aldicarb" m toprak bile-ş enleri nders özellikle organik snaddeye tutulduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Adsorption of aldicarb» which, is the active matter of Teiaik, an insecticide used widely against wfc.it e flee in cotton plant j and of setabolite of aldicarb, aldicarb sulfoxide» was carried out on 10 soil samples froffi the Çukurova regioa, and on 6 samples from the otter regions. The results obtained using- Freundlich adsorption isotherajs revealed that aldicarb was adsorbed store than aldicarb sulfoxide and aldicarb sulfoxide was retained by soil coiaponents in low amounts. Correlative studies by using a single concentration and adsorption studies carried out in different particle size fractions indicated that aldicarb was adsorbed particularly on org-anic jsatter among- the soil components.