Salvia populasyonlarında farklı azot uygulamalarında drog verimi ve kemotaksonomik araştırmalar
  1. Tez No: 38739
  2. Yazar: DAVUT KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MENŞURE ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
52 ÖZET Bu araştırma; Adana ekolojik koşullarında yetiştirilen Tıbbi adaçayı (Salvia officinalis L.)'nda verim ve kalite yönünden pazar değeri yüksek tiplerin saptanması amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada; farklı morfolojik özellikler gösteren Tıbbi Adaçayı (Salvia officinalis L.) bitkilerinde farklı gübre dozu uygulamaları (0,5,10,15 N kg/da) sonunda; bitki boyu, taze herba verimi, kuru herba verimi, taze yaprak verimi, kuru yaprak verimi, taze sap verimi, kuru sap verimi, taze yaprakta uçucu yağ oranı, taze yaprakta uçucu yağ verimi, kuru yaprakta uçucu yağ oranı ve kuru yaprakta uçucu yağ verimleri bulunmuştur. Elde edilen mevcut verilere göre bitki boyu ortalaması 89.25 cm, taze herba verimi 3202 kg/da, kuru herba verimi 1181 kg/da, taze yaprak verimi 1992 kg/da, kuru yaprak verimi 748.6 kg/da, taze sap verimi 1 162 kg/da, kuru sap verimi 339.3 kg/da, taze yaprakta uçucu yağ oranı % 0.42, taze yaprakta uçucu yağ verimi 8.3 İt/da, kuru yaprakta uçucu yağ oranı % 1.4 ve kuru yaprakta uçucu yağ verimi 10.5 İt/da olmuştur. En yüksek verim ise 15 kg/da N dozu uygulamasından elde edilmiştir. Ayrıca; TLC (înce Tabaka Kromatoğrafısi) ve Gaz Kromatoğrafi analizleri ile uçucu yağ bileşenlerinden Cincol, Bornylasetat, Thujon, Campher ve Borneol'un % oranları, verimleri Ojr/da) ve (mg/100 gr) olarak hesaplanmıştır. N dozları ve farklı morfolojik özelliklerine göre çiçek rengi ve yağ bileşenleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY This research has been carried out in order to determine the product and quality of sage (Salvia officinalis L.) grown in ecologicol conditions in Adana for the high market value. In research sage (Salvia officinalis L.) which shows different moprhologicol features, at the and of applying different fertilizer dosages (0, 5, 10, 15 kg/da N) in plants, the plant height,fresh herba product, dry herba product, fresh leaf yields,dry leaf yields, fresh stem yields, dry stem yields, essential oil rate in leaf, essential oil in fresh leaf, essential oil rate in dry leaf and essential oil product in dry leaf were determined According to the obtained available data, the average plant height was 89.25 cm, the product of fresh herba was 3202 kg /da, the dry herba product was 1181 kg /da, fresh leaf product was 1992 kg/da, the dry leaf product was 748.6 kg/da, fresh stem product was 1162 kg /da, dry stem product was 339.3 kg/da, essential oil rate in fresh leaf was 8.3 It /da, essential oil rate in dry leaf was 1.4 % and essential oil product in dry leaf was 10.5 It /da. The heighst product was optained from 15 kg/da N in fertilizer application. In addition through TLC and GC Chromotography analysis of essential oil components, Cineol, Bornylaseiat, Thujon, Camphor and percentage of Borneol products (gr/da ) and (mg/100 gr) were counted. According to the N fertilizers and various morphologicol features the flower colour and oil components were examined.