Adıyaman populasyonunda IL-1β-511C/T polimorfizmi ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between IL-1β-511C/T polymorphism and coronary artery disease in Adiyaman population
- Tez No: 364316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SEVGİLER, YRD. DOÇ. DR. MERAL URHAN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamızda amaç Adıyaman ilinde yaşayan anjiyografik olarak tanımlanmış koroner arter hastalığı olan kişilerde, IL-1β geni -511 C/T polimorfizminin araştırılmasıdır. Bu amaçla, hasta ve kontrol grubu bireylerden toplanan kanlardan ayrıştırılan DNA PCR ve elektroforetik yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırma bulgularımıza göre koroner arter hastalığı ile IL-1β geni -511 C/T polimorfizmi arasında herhangi bir ilişki bulunmamıştır. -511T aleli frekansı oldukça yüksektir. Gen polimorfizminin görülme sıklığındaki etnik ve coğrafik farklılıklar ve ülkemizin kozmopolit yapısı göz önüne alındığında, KAH oluşumunda IL-1β -511 C/T gen polimorfizminin etkisinin farklı coğrafi bölgelerimize göre dağılımının sonraki çalışmalarla belirlenmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study to investigate IL-1β gene -511 C/T polymorphism in angiopgaphicly defined people with coronary artery disease living in the province of Adıyaman. For this purpose, blood was collected from patients and control individuals. DNA was isolated from the blood samples. PCR and electrophoretic methods were used. According to our research findings, there was not any relationship between coronary artery disease and IL-1β -511 C/T gene polymorphism. -511T allele frequency is relatively high. Considering the gene polymorphism incidence of ethnic and geographic differences and our country's cosmopolitan nature; it would be appropriate to determine the impact of IL-1β -511 C/T polymorphism distribution according to our different geographical regions in subsequent studies.