The Comparison of the effects of isokinetic and isotonic training programs on cardiorespiratory system
İzokinetik ve izotonik antrenman programlarının dolaşım solunum sistemleri üzerine etkisinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 36439
  2. Yazar: AHMET ŞADAN ÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. R. GÜL TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
öz İZOKİNETİK VE İZOTONİK ANTRENMAN PROGRAMLARININ DOLAŞIM SOLUNUM SİSTEMLERİ ÜZERİNE ETKİSİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖKMEN, Ahmet Şadan Yüksek Lisans Tezi, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Doc.Dr. R. Gül TİRYAKİ Ağustos,1994, 71 sayfa. Bu tez, izokinetik ve izotonik antrenman programlarının dolaşım-solunum sistemleri üzerine etkisinin karşüaştınlmasıdır. Araştırmada Lise'de okuyan 29 sağlıklı erkek kullanıldı. Denekler 15-18 yaş grupları arasında ve bu çalışmaya istiyerek katılmışlardır. Denekler üç grupta, rastgele seçilmiştir, bunlar kontrol grubu (n=ll), izotonik grub (n=10) ve izokinetik grub (n=8) olarak belirlenmiştir. İzokinetik ve izotonik antrenman haftada üçgün, altı hafta uygulanmıştır. İzokinetik antrenmanda Cybex II aletinin hızı 180 derece saniye olarak ayarlandı. Antrenman programı 3 set üzerinden 20 saniye egzersiz, 30 saniye dinlenme olarak uygulandı. İzotonik antrenmanda ise Quat Boat aleti kullanıldı. Antrenman programı, 4 set olarak, 10 maksimum tekrardan oluştu, yüklenmeler sırasıyla 30 %, 40 %, 50 %, 40 % ve setler arası dinlenme 3 dakika olarak uygulandı. vıİzokinetik antremanda diz ekstensiyon / fleksiyonu, izotonik antremanda ise bacak ekstensiyon hareketi kullanıldı. Kontrol grubu herhangi bir programa katılmamıştır, ölçümler antrenmandan bir hafta önce ve sonra alındı. İstatiksel analizler Anova, Duncan Multiple Range ve eşleştirilmiş t-testlerine göre yapıldı. Maksimum oksijen tüketiminde, izotonik grupta % 3.06, izokinetik grupta % 6.54, kontrol grubunda % 0.30 değişiklik oldu. Dinlenme Kalp Atımında, izotonik grupta % 19.20, izokinetik grupta % 6.30, kontrol grupta % 0.64 değişiklik oldu. Dinlenme Sistolic / Diastolic Kan Basıncında, izotonik grupta % 6.91 / % 8.10, izokinetik grupta % 5.74 / % 13.89, kontrol grupta % 0. 15 / % 1.55 değişiklik oldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMPARISON OF THE EFFECTS OF ISOKINETIC AND ISOTONIC TRAINING PROGRAMS ON CARDIORESPIRATORY SYSTEM ÖKMEN, Ahmet Şadan M.S. in Physical Education and Sports Supervisor: Assoc.Prof.Dr. R. Gül TİRYAKİ August, 1994, 71 pages. This experiment investigated to compare the effects of isokinetic and isotonic training on cardiorespiratory system. The investigation used 29 healthy subjects who were male student at high school. The subjects were 15-18 years old and they participated in the study on a volunteer basis. The subjects were randomly assigned to three groups which are control group (n= 11)> isotonic group (n= 10), isokinetic group (n= 8). In this study isotonic and isokinetic training groups performed the exercises 3 days a week for 6 weeks. In the procedure of isokinetic training, the rate of limb movement of 180 degree/sec. was applied in Cybex II machine. Training program was consisted of 3 sets that is 20 seconds at load and 30 seconds at rest. In the procedure of isotonic training Quad Boot was used as a training equipment. Training program was consisted of 4 sets of 10 submaximal contractions at load of 30 %, 40 %, 50 %, 40 % respectively with 3 minutes rest period between sets. IVSubject used knee extension / flexion and leg extension in isokinetic and isotonic training respectively. The control group didn't participate any traning programs. All measurements were taken one week before and after training. One way anova, Duncan's Multiple Range and paired t test were used for the data analysis. Changes in VO2 max were found 3.06 %, 6.54 %, 0.30 % in isotonic, isokinetic and control groups respectively. Changes in resting Heart Rate were found 19.20 %, 6.30 %, 0.64 % in isotonic, isokinetic and control groups respectively. Changes in resting Systolic, and Diastolic Blood Pressure were found 6.91 % / 8.10 %, 5.74 % / 13.89 %, 0.15 % / 1.55 % in isotonic, isokinetic and control groups respectively.