Avrupa Birliği ile kurulacak Gümrük Birliği'nin Türk ekonomisi üzerindeki olası etkileri
- Tez No: 36455
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Türkiye ile AB arasında 1995 yılı başında gerçekleşmesi planlanan Gümrük Birliği şeklinde bir ekonomik birleşmenin ilk adımı 1963 yılında Ankara Anlaşması ile atılmıştır. Ankara Antlaşmasından bu güne kadar, Türk Ekonomisi önemli gelişmeler göstermesine rağmen, AB ile arasında ekonomik gelişmişlik bakımından büyük farklar bulunmaktadır. Eşit olmayan ekonomiler arasında kurulacak gümrük birliğinin ekonomik etkileri ise, eşitlikler arası kurulacak gümrük birliğinin ekonomik etkilerinde farklı olacaktır. Bu teorik gerçek ışığında, Türkiye ile AB arasında kurulacak olan gümrük birliğinin ekonomik etkilerini kısa ve uzun dönemde değerlendirmek gerekmektedir. Kısa dönemde bu etki teoriye uygun olarak olumsuz olacaktır. Uzun dönemde Türk ekonomisinin ne yönde etkileneceği, ekonominin dinamik unsurlarının harekete geçirilmesine ve ekonominin potansiyel gelişme olanaklarına bağlıdır. Dolayısıyla bu koşullar altında, sözkonusu gümrük birliğinin statik etkileri olumsuz, dinamik refah etkileri ise olumlu olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The first step of the economic agreement in customs union which is planned torealize in the early 1995 between Turkey and EU has been by the Ankara Treaty in 1963. Although the Turkish Economy has shown considerable development since the Ankara Treaty there are great differences compared with EU from the point of economic development. The effects of establishing Customs Union between the unequal economies will be different from the effects which will be established between equal economies. In short and long term in the light of this theoric truth, it is essential to evaluate the economic effects of the Custom Union which will be established between Turkey and EU. In short term this effect will be negative according to the theory. In what way the Turkish economy will be effected depends on activation dinamic elements and potential development possibities of economy- consequently, under these circumstances the static effects of the Coştum Union will be negative and the dinamic welfare effects will be possitive.