Urartu dini ve tapınım sistemleri
Urartian's religion and its worship systems.
- Tez No: 364703
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA SAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sosyoloji, Archeology, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Medeniyetlerin beşiği olan Urartu Medeniyetinin, Anadolu'dan Kafkaslara kadar kendi içinde barındırmış olduğu karmaşık inanç sistemiyle, bugünkü anlayış sisteminden daha güçlü bir hoşgörü ve anlayış metoduna sahiptir. Bu din hakkında bildiğimiz birçok şeyin kaynağı çivi yazılı belgeler, kemer, kalkan, miğfer, adak levhası gibi eşyalar üzerindeki kabartmalardır. Çivi yazılı belgeler, Urartu Tanrılarının adlarını ve yılın belli dönemlerinde onlara sunulacak kurban ve sunu miktarlarından söz eder. Bu yazıtların en önemlisi Van yakınlarındaki Zımzım Dağı'nda bulunan Meher Kapı yazıtıdır. Kemer, kalkan, adak levhası gibi eşyalar üzerinde bulunan kimi figürler ve dini törenlerin canlandırıldığı sahneler çivi yazılarını tamamlar niteliktedir.Yine son 50 yıl içinde bölgede yapılan nekropol kazıları da bu dine mensup insanların ölü gömme gelenekleriyle ilgili bilgilerimizi arttırmıştır. Bir diğer önemli kaynak tapınak ve dinin hizmetindeki kaya yapıları ile mimaridirUrartu Tanrılarının kent devletlerinin koruyuculuğunu üstlenmesi, bağ ve bahçe verimliliği ile ilgili olarak onların adına adaklar sunulması ve daha birçok yapı sistemi içinde rol almaları bizi Urartu dini hakkında bilgi sahibi yapmaktadır. Günlük hayatta ve devlet yapısında tanrıların tabiatla ilgili rolleri tanrıları insan biçiminde algılamalarına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Urartian which is the cradle of civizilation contains more complex religion belief from anatilian to Caucasus and till the far end points has more powerful tolerance and understanding methods. The resources that we know about this religion comes from cuneiform , arc, shield, helmet, vow plaque etc. That was embossed on some goods. Cuneiform documents cites the urartian gods and the vows which was going to be sacrificed for them in some periods of the year.The most important of these inscriptions is Meher Kapı inscription whic is in the vicinity of city of Van. Some of the figures and the ritual scenes on the arc, shield, and vow plaques completes the cuneiforms.The necropolis excavation in the last 50 years around the region enhanced the information that we know about the people who are in the religion of this belief. Another important resource is sanctuary, rock forms and architect that serves the religion.The protection of the cite countries by the urartian gods and related to vineyard and garden productivity provides us more information about this religion.