Urartu açık hava tapınım alanları
Urartu open- air shrine
- Tez No: 642646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ BİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tezimiz "Urartu Açık Hava Tapınım Alanlarını konu almaktadır. Konuyla alakalı çok sayıda araĢtırma, makale olmasına karĢın genel olarak Urartu dini, tapınım Ģekilleri ve açık hava tapınım merkezlerini tek bir baĢlık altında toplayan çalıĢma yoktur. Bu çalıĢmayla söz konusu eksikliğin giderilmesine katkı sunulması amaçlanmıĢtır. Bu çalıĢmada Urartu Açık Hava Tapınım Alanları alt baĢlıklar halinde incelenecektir. Bunlar; Analıkız, Meherkapı, YeĢilalıç, Erzincan-Altıntepe, Bostankaya, Madavank, Mazgirt ve Harput Açık Hava Tapınım Alanlarıdır. ÇalıĢmada kullanılan yöntem, öncelikle konuyla alakalı daha önceden çalıĢılmıĢ Urartu dini, tapınım sistemleri, tapınak türleri incelenip değerlendirmeye alınmıĢtır. Daha sonra konu üzerine bilgiler geçici hatlar ile tematik baĢlıklar halinde günümüz çalıĢma prensiplerine uygun hale getirilmiĢtir. ÇalıĢma kapsamına giren merkezler daha önce yapılan çalıĢmalar yardımı ile incelenerek fotoğraflar belgeler eklenerek yorumlanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
The main subject I aim to do is“Urartu Open- Air Worship Areas”. Although there are many researches and articles on the subject, the history and geography of Urartu, religious, religious forms and open-air worship centers in general, a single title altind ... The main subject I aim to do is“Urartu Open- Air Shrine”. Although there are many studies and articles on the subject, there are no studies that combine the history and geography of Urartu, religion, forms of worship and open-air worship centers under a single heading. This deficiency is intended to be completed with my thesis work. Urartu Open- Air Shrine, which constitute the scope of my thesis, will be examined as sub-headings. These include: Analıkız, Meherkapi, YeĢilalıç, Erzincan-Altintepe, Bostankaya, Madavank, Mazgirt, Harput are open-air shrine